Küresel işsizlik koşullarında sosyal dışlanma aracı olarak ırkçılık
Racism as a social exclusion tool in the global unemployment conditions
- Tez No: 314720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Küresel ekonomi esnek emek piyasaları altında gelişimini sürdürürken, toplumsal maliyet olarak, ortaya koyduğu en belirgin gelişim kuşkusuz işsizliktir. Küresel ölçekte gelişen işsizlik koşulları ulusal düzlemde farklı kültürleri, farklı etnik unsurları işgücü piyasasında karşı karşıya getirmektedir. Bu sürecin, ulusal ölçeğe göre betimlenen işgücü piyasalarında karşı karşıya gelen işsizlerin etnik aidiyetleri üzerinden yeni ırkçı bir söylemi ürettiği gözlenmektedir. Özellikle aşırı sağ partiler ve şiddet grupları tarafından popülist bir biçimde dile getirilen bu tür ırkçı söylemlerde göçmenler doğrudan hedef gösterilmektedir. Krizlerin yaşandığı ve ekonominin kötü gittiği dönemlerde konjonktüre bağlı olarak aşırı sağ partiler yükseliş eğilimi içerisine girmiş ve çeşitli şiddet gruplarının eylemleri artış sergilemiştir. Böyle bir ortamda aşırı sağın yükselmesi kadar tehlikeli olan bir başka durum, merkezdeki partilerin de aşırı sağ partilerin söylem ve eylem pratiklerine sahip çıkarak göç ve göçmen karşıtı yeni söylemler geliştirmeleri ve giderek artan bir biçimde göçmenleri krizlerin ve işsizliğin sebepleri arasında saymalarıdır. Bu negatif algı ve suçlamalar politik temsil sürecinde milliyetçi duyguları yeniden canlandıran hareketlerin yükselmesine olanak tanımaktadır. Bu bağlamda çalışmanın genelinde işsizliğin sarmaladığı üretim alanlarında sosyal dışlanma mekanizması olarak ırkçılığın nasıl bir işlev gördüğü ve işsizliği ekonomi ekseninden nasıl uzaklaştırdığı sorusu önem kazanmaktadır, çalışma bu soruya yanıt arayacaktır.
Özet (Çeviri)
While the global economy keeping its development on under the flexible labour market conditions, it's most significant social cost is certainly the unemployment. Unemployment conditions, developing globally, are confronting people from different cultures and etnicities in labour markets at the national dimension. It is observed that this process is producing a neo-racist discourse over the ethnic identities of the unemployed people who encounter in the labour markets descrined at the national dimension. In these racist discourse, which is especially used by extreme right parties and violent groups in a populist manner, targets the immigrants directly. When the crisis occured and economies went down, as a result of the conjecture extreme right parties increased their votes and violent groups increased their actions. In such an occasion, as dangerous as rising of extreme right parties, developing new discourses contrary to immigration and immigrant by claiming rhetoric and action courses of extreme right parties and in addition to that blaming immigrant for reasons of crysis and unemployment in a ascending manner, of the center parties, too. These negative perception and blamings to immigrants enable some actions, which stimulate the nationalist feelings in the political representation process, to rise. In this context, two questions gains importance and are tried to be answered throughout the study: how racism as a social exclusion mechanism functions in the production areas tucked up with unemployment and how it drives unemployment out of economic dimension.