Hizmet içi uygulamalı STEM eğitimlerinin fen bilimleri öğretmenlerinin öz-yeterlik inançlarına etkisi
The effect of in-service applied STEM trainings on self-efficiency beliefs of science teachers
- Tez No: 668675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, uygulamalı STEM eğitimlerinin fen bilgisi öğretmenlerinin öz-yeterliklerine etkisi ve eğitimlerin okullarda uygulanan örgün eğitim müfredatıyla ne derecede ilişkili olduğu ile öğrencilerin düzeyine uygunluğu araştırılmıştır. Çalışmada ön test-son test yarı deneysel model ile nitel desenin birlikte uygulandığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma 2019-Ekim ve 2020-Mart aylarında uygulamalı STEM eğitimine katılan 61 öğretmenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sürecinde uygulamalı STEM eğitimine katılan öğretmenlere MEB tarafından belirlenen, daha önce STEM eğitimi almış öğretmenler tarafından uygulamalı STEM eğitimi verilmiştir. Öğretmenlerin aldıkları bu eğitimin öz-yeterliklerine etkisini belirleyebilmek için Uygulamalı Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği ve Uygulamalı Hizmet İçi STEM Eğitiminin Öğretmenlerin Öz-yeterlik İnançlarına Etkisi Hakkındaki Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu çalışma öncesi ön-test ve çalışma sonrası son-test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 2019 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of applied STEM education on the self-efficacy of science teachers, the extent to which the trainings are related to the formal education curriculum applied in schools, and their appropriateness to the students' level were investigated. The mixed research method in which the pre-test-post-test quasi-experimental model and qualitative design are applied together was used in the study. The study was carried out with the participation of 61 teachers who participated in the applied STEM education in 2019-October and 2020-March. During the study process, applied STEM education was given to the teachers who participated in the applied STEM education by the teachers who were determined by the Ministry of Education and who had previously received STEM education. In order to determine the effect of this training that teachers received on their self-efficacy, the Applied Teacher Self-Efficacy Scale and the Semi-Structured Interview Form on the Effect of Applied In-Service STEM Education on Teachers' Self-Efficacy Beliefs were applied as a pre-test before the study and a post-test after the study. SPSS 2019 package program was used in the analysis of the data.