Ergenlerde sosyal medya kullanımı ile benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki
The relationship between adolescents' use of social media, self-esteem and psychological well-being
  1. Tez No: 668707
  2. Yazar: BARAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı; ergenlerde sosyal medya kullanımı ile benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ele alınan sosyo-demografik değişkenlerle bağımlı değişkenler (sosyal medya kullanımı, benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş) arasındaki ilişkiler incelenmiş; sosyo-demografik değişkenler temelinde oluşturulan gruplar arasında bağımlı değişken düzeyleri bakımından farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca sosyal medya kullanımının ve psikolojik iyi oluşun benlik saygısını yordayıp yordamadığını da incelenmiştir. Araştırma anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyal medya kullanım düzeylerini belirlemek amacıyla Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışması, Solmaz ve arkadaşları (2013) tarafından hazırlamış olduğu 'Sosyal Medya Kullanım Ölçeği', benlik saygısı düzeyini belirlemeye yönelik Çuhadaroğlu (1986) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği' kullanılırken katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeylerini belirlemek için de Türkçe gerçerlik ve güvenirlik çalışması Telef (2013) tarafından yapılan 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinde çeşitli liselerde öğrenim gören 150 bireyden oluşmaktadır. Toplanan veriler SPSS 22 bilgisayar temelli istatistik programı ile çözümlenmiştir. Verilerin güvenilir olup olmadığını belirlemede Crombach Alpha analizi uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan temel bileşenler yöntemi ile çıkarımsal analizlerde bulunulmuştur. Araştırma bulgularına göre sosyal medya kullanımının benlik saygısını etkilediği ve sosyal medya kullanımı ile benlik saygısı arasında negatif yönlü orta düzeyde ilişki olduğu görülmektedir. Aynı şekilde sosyal medya kullanımının psikolojik iyi oluşu etkilediği ve sosyal medya kullanımı ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişki olduğu görülmektedir. Son olarak benlik saygısı kavramının psikolojik iyi oluşu etkilediği ve benlik saygısı ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişki olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To examine the relationship between social media use in adolescents and self-esteem and psychological well-being. For this purpose, the relationships between socio-demographic variables and dependent variables (social media use, self-esteem and psychological well-being) were examined; It was investigated whether there is any difference between the groups formed on the basis of socio-demographic variables in terms of dependent variable levels. It was also examined whether social media use and psychological well-being predicted self-esteem. The research was carried out with the method of questionnaire. To determine social media usage level of the participants in order to validity and reliability study of Turkey, Singh et al (2013) which was prepared by the 'Social Media Usage Scale', Çuhadaroğlu for determining self-esteem level (1986) adapted to Turkish 'Rosenberg Self-Esteem Scale 'Psychological Well-being Scale' made by Telef (2013), a Turkish reality and reliability study, was used to determine the psychological well-being levels of the participants. The sample of the study consists of 150 individuals who study at various high schools in Izmir. Collected data were analyzed with SPSS 22 computer based statistics program. Crombach Alpha analysis was applied to determine whether the data are reliable or not. Inferential analyzes were made using the principal components method used in the study. According to the findings of the research, it is seen that the use of social media affects self-esteem and there is a moderate negative relationship between social media use and self-esteem. Likewise, it is seen that social media use affects psychological well-being and there is a moderate positive correlation between social media use and psychological well-being. Finally, it was found that the concept of self-esteem affects psychological well-being and there is a moderate positive correlation between self-esteem and psychological well-being.