Üniversite mezunu çalışanların girişimcilik özellikleri arasındaki etkileşimin incelenmesi
The review of interaction between college graduate employees' entrepreneurship properties
  1. Tez No: 668736
  2. Yazar: LEYLA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Girişimcilik, insanın yaşam kalitesini arttırmada gerek duyulan yenilik ve yaratıcı olma kavramlarıyla ele alınmaktadır. Girişimcilik faaliyetleri kişinin bazı özelliklere sahip olmasını gerektirmektedir. Bu özelliklerin bir bölümü doğuştan gelmekle birlikte bir bölümü ise zamanla elde edilen tecrübelerle de gerçekleşmektedir. Tezin örneklemini Türkiye'de üniversite mezunu çalışan kişiler oluşturmaktadır. Katılımcıların girişimcilik ve demografik özelliklerinin araştırılması amacıyla anket tasarlanmıştır. Ankette 7 girişimcilik faktörünü sorgulayan 28 soru ile demografik özelliklerin sorgulandığı 9 soru yer almaktadır. Verilere güvenilirlik analizleri ve normallik testleri yapılmıştır. Kruskal Wallis H, Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Post-Hoc testlerinden Tamhane's T2 kullanılmıştır. Korelasyon, çoklu regresyon analizleriyle incelemeler yapılmıştır. Anket 155 kişi tarafından doldurulmuştur. İstatistiksel olarak analizde SPSS paket programı kullanılmıştır. Hipotezler oluşturulmuş ve sonuçlara göre yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet, girişimcilik hakkında bir ders veya etkinliğe katılma durumu, mezun olunan fakülte durumu, meslekteki yıl ve çalışılan kurumun statüsünün girişimcilik özellikleri üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Yaş, eğitim durumu, medeni durumu ve kendi alanında çalışması durumunun girişimcilik özellikleri üzerinde etkili olmadığı görülmektedir. Azimli ve rekabetçi olma, riskten kaçınma, yenilik yaratma ve kendi işini kurma fırsatı faktörlerinin birbirleriyle ilişkili faktörler olduğu tespit edilmiştir. Bu faktörlerin birbirleri üzerinde etkileri bulunmaktadır. Demografik özelliklerin değişkenleriyle girişimcilik özelliklerin incelenmesi sonuçlar ve öneriler bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is taken by the concept of innovation and creativity needed to increase human quality of life. Entrepreneurship activities require a person to have some qualities. A part of these features is born, but part of it is also done with time-generated experience. The thesis is set up by people who study college in Turkey. The survey was designed to investigate entrepreneurship and demographic properties of participants. The poll includes 28 questions questioning the 7 entrepreneurship factor and 9 questions questioned by demographic properties. The data has been tested for reliability analysis and normality. Kruskal Wallis H, Mann Whitney U tests have been used. The Post-Hoc tests were used by Tamhane T2. Koreation, multiple regression analysis has been examined. The poll is filled by 155 people. Statistically, the analysis was used for the SPSS package program. Hypotheses are created and interpreted according to the results. The research resulted in the situation of sexism, a lesson or an event about entrepreneurial, the graduated faculty situation, the year in the profession and the status of the working institution has proven effective on entrepreneurial properties. Age, education, civil conditions and his work in his field is not effective on entrepreneurial properties. The opportunity to create innovation, createinnovation and start their own business isdetected by factors associated with each other. These factors have influence on each other. The analysis of entrepreneurial features with variables of demographic features is in the department of results and suggestions.