Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde eğitim gören Suriyeli öğrencilerin yaşadığı ekonomik ve sosyal sorunlar üzerine bir araştırma
A research about economic and social problems of Syrian students who studying at Osmaniye Korkut Ata University
- Tez No: 668743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Göç, çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak insanlığın yıllardır devam eden bir gerçeğidir. Dünya üzerinde farklı bölgelerde zorunlu olarak yaşadığı yeri terk eden ve uluslararası hukukta mülteci veya sığınmacı olarak tanımlanan birçok kişi kıtlık, terör, savaş, salgın, etnik ayrılık ve dini baskılar gibi pek çok sebepten dolayı başka ülkelere kaçmaya mecbur bırakılmıştır. Bu durumun günümüzdeki en önemli örneği ise Suriye'de iç çatışmalardan kaynaklı gerçekleşen göçlerdir. 15 Mart 2011 tarihinde, Suriye'de başlayan iç karışıklıklar sebebiyle, Suriye'de yaşayan milyonlarca insan ülkelerini terk etmek zorunda kalmış ve bu insanlar başta Suriye'ye komşu olan ülkeler olmak üzere birçok farklı ülkeye göç etmişlerdir. Suriye'den Avrupa'ya olan göçlerde, ülkemiz konumu dolayısıyla hem geçiş noktası hem de bir sığınma merkezi haline gelmiştir. Farklı bir ülkeye göçen bu insanların çoğu hazır bir yaşama devam etmemiş, burada yeniden bir yaşam kurmuşlardır. Sığındıkları devletlere göre farklı muameleler gören ve normal vatandaşların sahip olduğu sosyal haklara sahip olmayan sığınmacı ve mülteciler, toplumla farklı etkileşimlere girmektedirler. Bu çalışmada Suriye'deki iç karışıklıklardan dolayı ülkemize sığınan ve üniversitede eğitim gören öğrencilerin yaşamları ve eğitim süreçlerinde karşılaştıkları ekonomik ve sosyal sorunlar incelenmiştir. Suriyeli öğrencilerin ülkemizdeki günlük yaşamlarındaki yoksulluk ve çaresizlik durumlarını, sosyal ve ekonomik hayata ilişkin mücadelelerini, neler yaptıklarını, bu mücadelelerinin üniversite eğitimlerinde herhangi bir aksaklık meydana getirip getirmediği araştırılmıştır. Ayrıca, bu insanların yaşadıkları ekonomik değişimler ve kültürel değişimlerde incelenmiştir. Çalışma Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde eğitim görmekte olan Suriyeli üniversite öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Keşfedici sıralı desenli bu karma yöntem çalışmasında, Suriyeli öğrencilerin ülkemizde bulundukları kentte maruz kaldıkları işsizlik, uyum ve barınma sorunları, ekonomik ve sosyal sorunlar derinlemesine görüşme yapılarak nitel verilerle ortaya koyulmuş, aynı zamanda anket çalışması yapılarak araştırmamızın sonuçları güçlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Immigration is a fact of humankind originating from various reasons that have been going on for years. Many people who leave their places of residence in different regions of the world and are defined as refugees or asylum seekers in international law have been forced to flee to other countries due to many reasons such as famine, terrorism, war, epidemic, ethnic separation and religious pressure. The most important example of this situation today is the migration caused by the internal conflicts in Syria. On March 15, 2011, millions of people living in Syria were forced to leave their countries due to the internal turmoil that began in Syria, and these people emigrated to many different countries, especially those neighboring Syria. In the migration from Syria to Europe, our country has become both a transit point and an asylum center due to its location. Many of these people who migrated to a different country did not continue to live a ready life, they have established a new life here. Refugees and asylum-seekers who are treated differently according to the countries in which they seek refuge and who do not have the social rights of normal citizens have different interactions with the society. In this study, the economic and social problems faced by the students who took refuge in our country due to the internal turmoil in Syria and studied at the university were examined in their lives and educational processes. It has been investigated whether Syrian students are suffering from poverty and desperation in their daily lives in our country, their struggles regarding economic and social life, what they are doing, and whether these struggles cause any disruptions in their university education. It has also been studied in the economic changes and cultural changes that these people experience. The study was conducted on Syrian university students studying at Osmaniye Korkut Ata university. In this exploratory sequential mixed method study, unemployment, adaptation and housing problems, economic and social problems that Syrian students are exposed to in the city where they are in our country were revealed with qualitative data by in-depth interviews and at the same time, the results of our research were strengthened by conducting a survey study.