Yaşlı hastalarda spinal anesteziye bağlı hipotansiyon riskini öngörmede şok indeksi, modifiye şok indeksi ve yaş ilişkili şok indeksinin prediktif değeri var mıdır?
Is there a predictive value on the part of shock index, modified shock index, and shock index by age in determining the risk of post-spinal hypotension in elderly patients?
  1. Tez No: 668769
  2. Yazar: GÖZDE EROL
  3. Danışmanlar: DR. İSMAİL AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Yaşlılarda intraoperatif en sık görülen komplikasyon olan hipotansiyon miyokart enfarktüsü, serebrovasküler olay, akut böbrek hasarı gibi komplikasyonların riskinde artışla ilişkilidir. İntraoperatif hipotansiyonu öngörmek, hipotansiyonun önlenmesi ve erken müdahaleyi sağlayarak hasta sonuçlarını iyileştirebilir. Çalışmamızda, spinal anestezi uygulanan yaşlı hastalarda hipotansiyonu öngörmek için non-invaziv, sadece kalp hızı ve kan basıncı parametreleri kullanılarak hesaplanabilen; şok indeksi (SI), modifiye şok indeksi (MSI) ve yaş ilişkili şok indeksinin (SIA) prediktif değeri olup olmadığını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, gözlemsel bir araştırmadır. Çalışmamıza spinal anestezi altında elektif transüretral mesane ve prostat rezeksiyonu uygulanan ≥65 yaş, ASA I-III ve cerrahi süresi 120 dakikayı aşmayan 128 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif SI, MSI, SIA değerleri hesaplanıp kaydedildi. Spinal anestezi sonrası ameliyatın sonuna kadar üst üste iki ölçümde OAB ≤ 65 mmHg veya ameliyat öncesi başlangıç değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: Hypotension is the most common intraoperative complication in elderly patients and associated with an increased likelihood of the complications including myocardial infarction, cerebrovascular events, and acute kidney injury. Prediction of the likelihood of developing hypotension can contribute to patient outcomes through the prevention of hypotension levels and enabling immediate interventions. In our study; we have aimed to evaluate whether shock index (SI), modified shock index (MSI), and shock index by age (SIA), as non-invasive parameters that can be calculated by using the heart rate and blood pressure parameters only, have predictive values in estimating the development of hypotension in elderly patients undergoing spinal anaesthesia. Materials And Methods: We performed a prospective observational clinical study. The study included 128 patients; who were ≥ 65 years old, who were assigned to ASA I, ASA II, and ASA III categories, who underwent elective transurethral bladder and prostate resections under spinal anaesthesia, and who had duration of operation ≤120 minutes. Preoperative SI, MSI, and SIA values of the patients were calculated and recorded. Patients were accepted as hypotensive when two consecutive measurements of the mean arterial pressure (MAP) were ≤ 65 mmHg during the period from the induction of spinal anaesthesia until the end of the operation or patients were accepted as hypotensive when MAP was