Determination of competitive strategy and firm performance relationship in Ro-Ro companies operating in Turkey
Türkiye'de faaliyet gösteren Ro-Ro şirketlerinin rekabet stratejisi ve firma performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
  1. Tez No: 668770
  2. Yazar: EZGİ MANSUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Uluslararası ticaretteki son gelişmeler, kirletici, maliyetli ve riskli karayolu taşımacılığına daha az bağımlılık sağlayan multimodal taşımacılık çözümlerine olan talebi artırmıştır. Birçok çalışma, karayolu taşımacılığına en çevre dostu taşımacılık modu alternatifinin deniz taşımacılığı olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle, kısa mesafe Ro-Ro taşımacılığı, birçok politika raporunda kargo akışını karayolundan denize kaydırmanın ve sürdürülebilir ekonomik gelişmeleri gerçekleştirmenin önemli bir aracı olarak ele alınmıştır. Ro-Ro taşımacılığı, stratejik coğrafi konumu, gelişmiş kara ağı bağlantıları ve artan ticaret hacmi sayesinde ülkemize en uygun deniz taşımacılığı sistemi olarak kabul edilmektedir. Ancak pek çok Ro-Ro şirketi pazara girmekte ya da giriş yapsalar dahi faaliyetlerini sürdürmekte zorlanmaktadır. Buradaki ana mesele, pazar ortamını doğru analiz etmek ve şirketleri sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeye ve firma performansını artırmaya yönlendiren en uygun stratejiyi seçmektir. Bu çalışma, Ro-Ro taşımacılığı bağlamında rekabet stratejisi ve firma performans ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, literatür taramaları ve yarı yapılandırılmış mülakatlar yoluyla on iki rekabet stratejisi bileşeni ve üç firma performans kriteri belirlenmiştir. Daha sonra bu değişkenler arasındaki bağlamsal ilişkiler belirlenmiş ve Yorumlayıcı Yapısal Modelleme (ISM) tekniği ile bir modele dönüştürülmüştür. Sonrasında, modeli oluşturan en kritik değişkenler, MICMAC analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Türkiye'de faaliyet gösteren Ro-Ro şirketleri için en kritik strateji bileşenleri müşteri odaklılık ve yanıt verebilirlik, operasyonel esneklik, yenilikçilik ve Ar-Ge, maliyet düşürme önlemleri iken; en iyi performans göstergesi ise pazar payıdır. Bu şirketlerin yöneticilerinin, firma performansını artırmak için hibrit stratejiler benimsemeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in international trade have raised the demand for multimodal transport solutions which allows less dependency on pollutant, costly and risky road transport. Several studies have revealed that maritime transport is the most environmentally friendly transport mode alternative to road. Especially, short sea Roll-on/Roll-off (Ro-Ro) shipping has been addressed in many several policy papers as a significant means of shifting cargoes from road to sea and realizing sustainable economic developments. Ro-Ro transportation is considered the most suitable maritime transportation system in our country thanks to its strategic geographic position, advanced land network connections, and increasing trade volume. However, many Ro-Ro companies have suffered either enter into the market or, even if they achieved entrance, to maintain their operations. The key issue is here to analyze the market environment accurately, and to choose the best fit strategy which leads companies to gain sustainable competitive advantage and improve firm performance. This study aims to tackle competitive strategy and firm performance relationship within the Ro-Ro shipping context. In this regard, twelve competitive strategy components and three firm performance criteria were identified through literature reviews and semi-structured interviews. Then, contextual relationships among these variables were determined and developed into a model via the Interpretive Structural Modeling (ISM) technique. Afterward, most critical variables composing the model were evaluated by means of Cross-Impact Matrix Multiplication Applied to Classification (MICMAC) analysis. According to the research findings, customer orientation and responsiveness, operational flexibility, innovativeness and R&D are the most critical strategy components, while market share is the best performance indicator for Ro-Ro companies operating in Turkey. It is recommended these companies' managers to adopt hybrid strategies to boost firm performance.