Büyük açıklıklı yapılarda taşıyıcı sistemler
Loadbaring systems in wide span buildings
  1. Tez No: 66880
  2. Yazar: Ş. SELDA BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
BÜYÜK AÇIKL1KLI YAPILARDA TAŞIYICI SİSTEMLER ÖZET Çağlar boyunca insanoğlu büyük açıklıkları geçme çabası içinde olmuştur.. Tarihte daha çok dini yapılar büyük açıklıklı olarak yapılmıştır. Bugün ise çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla büyük açıklıklı yapılar yapılmaktadır. Bu çalışmada günümüzde artan büyük açıklık ihtiyacı dikkate alınarak büyük açıklıklı taşıyıcı sistemlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Beş ana bölümden oluşan bu çalışmada öncelikle büyük açıklık kavramı, ihtiyacı ve tarihte yapılmış büyük açıklıklı yapılar üzerinde durulmuştur. Yapılar başta fonksiyonları gereği büyük açıklığa ihtiyaç duyarlar. Yapı tasarımında 20. Yüzyıl başına kadar taş ve ahşap gibi malzemelerden yararlanılmıştır. Doğal çimento ile yapılan betonun kullanıldığı dönemlerde büyük açıklıklar kemerlerle geçilmiş, örtü elemanı olarak kubbe ve tonoz kullanılmıştır. 20. Yüzyıla girildiğinde, yeni malzemeler ve geleneksel malzemenin daha uygun kullanılmasını sağlayan bilgi ve teknik gelişmeye paralel olarak yeni taşıyıcı sistemler ortaya çıkmıştır. Günümüzde büyük açıklıklı taşıyıcı sistemler ana başlığı altında ele alınan taşıyıcı sistemler öncelikle geometrilerine göre çubuk ve yüzeysel sistemler olmak üzere sınıflandırılmıştır. Her taşıyıcı sistem kullanılan malzemenin özellikleri ve yapım sistemi ile sınırlıdır. Özellikle büyük açıklığın geçilmesi söz konusu olduğunda kullanılan malzeme geçilebilecek açıklık üzerinde oldukça etkilidir. Bu çalışmada büyük açıklıklı taşıyıcı sistemler malzemelerine göre sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde yer alan bu sınıflandırmada taşıyıcı sistemler ahşap, çelik, betonarme başlıkları altında sınıflandırılmış ve kullanılan malzeme türüne bağlı olarak geçilebilecek açıklığın farklılaştığı görülmüştür. Dördüncü bölümde Batı Turizm Merkezi projesi bünyesinde gerçekleştirilmiş 52x115 plan boyutlarına sahip temalı park Tatilya, analiz edilmiştir. Sonuç olarak değişik malzeme ve sistemlerle büyük açıklıkları geçmek mümkündür. Kullanılan malzemeye ve seçilen taşıyıcı sisteme göre geçilebilecek açıklık değişiklik gösterir. xıı
Özet (Çeviri)
LOADBEARING SYSTEMS IN WIDE SPAN BUILDINGS SUMMARY“Span”is the length between the support points. Mostly religious buildings were built with wide span in history. Nowadays buildings performing various functions are made with wide span. Buildings such as industrial plants, exhibition centers, theatres, storeges need wide span as a result of their function. This study contains five main chapters. In the first section the idea of wide span and the need of wide span are expressed. Examples of the past wide span buildings are given as well. Masonry and timber have been used till the begining of the 20.th century. At times when concrete made of natural cement was used, wide spans were covered with arches. Istanbul has the most important historical building of the world“St-Sophia Mosque”in the means of wide span covering. Süleymaniye Mosque is superior to St-Sophia Mosque in both architecture and engineering fields. Iron, steel and reinforced concrete were used as loadbearing system material in buildings aging from the19. * century. The first example of wide span buildings at that time was“Crystal Palace”. Another example is“Galery des Machines”built for Paris exhibition in 1889. The examples of wide span buildings in 20th century are Sydney Opera House and Small Sport Palace. The second chapter of this study is about loadbearing systems. The subject of loadbearing systems is explained under the titles : definition of loadbearing system and the forces on loadbearing systems. Loadbearing systems used in wide span buildings can be grouped under various headings. In this study, firstly loadbearing systems are classified according to their geometry. The systems wich convey the forces in safety limits and conduct these forces to ground by its elements, are called loadbearing systems. The forces on loadbearing systems can be classified into two groups ; static and dynamic. Xlll