Ankara'da eğitim alan aile hekimliği asistanlarının tiroid hastalıklarının tanı ve tedavisi hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels of family medicine residents trained in Ankara on the diagnosis and treatment of thyroid diseases
  1. Tez No: 668825
  2. Yazar: MERVE KILINÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid hastalıkları toplumda sık görülen, genellikle nonspesifik semptomlarla ortaya çıkan, çeşitli metabolik etkilerle seyreden hastalıklardır. Tiroid hastalıklarının değerlendirilmesi anamnez, fizik muayene, biyokimyasal testler ve görüntüleme teknikleriyle yapılmaktadır. Ayrıca iyot eksikliği bölgesi olan ülkemizde, tiroid hastalıklarına yönelik tarama programı mevcuttur. Aile hekimleri, birinci basamakta tiroid hastalıklarının tanı ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızın amacı, teşhis/tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar doğurabilen tiroid hastalıklarının tanı ve tedavisi hakkında Ankara'da eğitim alan aile hekimliği asistanlarının bilgi düzeylerinin ve buna etki eden faktörlerin değerlendirilmesi, aynı zamanda hekimlerin bu konudaki farkındalığının artırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir araştırma olarak planlanmıştır. Çalışma evrenini 01.01.2021-01.03.2021 tarihleri arasında Ankara'da eğitim almakta olan aile hekimliği asistanları oluşturmaktadır. 227 asistan hekim çalışmamıza gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma verileri araştırıcı tarafından literatür taranarak ve uzman kişilerden görüş alınarak oluşturulan anket formu aracılığı ile toplandı. Katılımcılara tiroid hastalıklarının tanı ve tedavisi hakkında, hayır/evet/fikrim yok şeklinde cevaplanabilen, toplam 60 önermeyi içeren 9 soru yöneltildi. Veriler SPSS 23.0 paket programında analiz edilmiş, P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Thyroid diseases are very common in the society, and they generally present with nonspecific symptoms and progress with various metabolic effects. Evaluation of thyroid diseases is made with anamnesis, physical examination, biochemical tests and imaging techniques. In addition, there is a screening program for thyroid diseases in our country, which is an iodine deficiency region. Family physicians play an important role in the diagnosis and treatment of thyroid diseases in primary care. The aim of our study is to evaluate the knowledge level of family medicine residents who are trained in Ankara about the diagnosis and treatment of thyroid diseases which can cause serious consequences when not diagnosed/treated, and to increase the awareness of physicians on this issue. Materials and Methods: Our study was planned as a cross-sectional study. The population of the study consists of family medicine residents who were training in Ankara between 01.01.2021-01.03.2021. 227 assistant physicians participated in our study voluntarily. The research data were collected by the researcher through a questionnaire form created by scanning the literature and taking the opinions of experts. Participants were asked 9 questions containing 60 propositional statements about the diagnosis and treatment of thyroid diseases, which can be answered as no/yes/no idea. The data were analyzed in SPSS 23.0 package program, P significance value was accepted as