Sağlık çalışanlarında iş doyumu (Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemşire-Ebe Hemşireler örnegi)
Job satisfaction at the health personnel (Antalya Eğitim ve Araştirma Hastanesi Hemşire-Ebe Hemşireler örnegi)
  1. Tez No: 325213
  2. Yazar: HATİCE ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
İnsan yaşamının önemli bir bölümü iş yerinde geçmektedir. Bu nedenle, işgörenin işinden hissettiği tatmin oranı yaşamını büyük ölçüde etkilemekte, işindenaldığı haz ve bunun yaşamı üzerindeki olumlu etkisi aşamalı olarak, onun ruhsalsağlığı yanında, bedensel sağlığı üzerinde de olumlu etkisini göstermekte, aileyaşamında mutluluk ve örgütte de verimliliği sağlamaktadır.Kişilerin başarılı, mutlu ve üretken olabilmelerinin en önemli gereklerinden biriolan iş doyumu; İşin bireye sağladıklarının algılanması ile oluşan hoşnutlukduygusudur. Aynı zamanda iş doyumu çalışanın işini ve iş çevresini değerlendirmesisonucunda geliştirdiği duygusal bir tepkidir. Tüm çalışanlar, çalışma koşullarınıniyileştirilmesini, çalışma yaşamına ilişkin ekonomik psikolojik ve toplumsalgereksinmelerin, özlem ve isteklerinin karşılanmasını istemektedir. Çalışanlarçalıştıkları kurumda istekleri karşılandığı sürece doyumlu olmaktadırlar.Sağlık kurumları, koruyucu, tedavi edici, rehabilitasyon ve sağlığın geliştirmesihizmeti sunarak birey ve toplumun sağlık düzeyini yükseltmeyi amaçlayan sosyal birsistemdir. Sağlık kurumları özellikle hastaneler ne kadar gelişmiş teknolojikolanakları kullansa da, esas olarak maddi, manevi iş gücü ve emek isteyen kurumlariçinde yer alır. Sağlık kurumlarının amaçlarının başarılması için gerekli tümetkinlikler farklı eğitim ve deneyim düzeyine sahip profesyonel meslek gruplarıtarafından gerçekleştirilmektedir. Bu da mesleklerin kurallara bağlanmasını veörgütlenmesini gerekli kılmıştır.Hemşirelerde iş doyumu,fiziksel, ruhsal ve sosyal gereksinimlerinin beklentilerdoğrultusunda karşılanma düzeyi ifade etmektedir. Bu kişilerin başarılı, mutlu veüretken olabilmelerinin en önemli koşullarından biridir. İş doyumu her meslekteönemlidir. Çalışanların iş doyumu meslek grupları arasında farklılıklargösterebileceği gibi, aynı meslek grubunda, kurumlar arasında, hatta bölgeler veülkeler arasında da farklılıklar gösterebilir.
Özet (Çeviri)
An important part of human life is passing at work. Therefore, the rate ofsatisfaction she feels from work, her life is largely affected, her enjoy from her workand this positive impact on the life of the gratification of her stage, on her mentalhealth beside on her physical health shows positive impact on family life in happinessand organization efficiency.The one of most important requirements for successful, happy and productivepeople is job satisfaction; This is the feeling of contentment with being detection ofindividual provided by work. At the same time, job satisfaction is an emotionalreaction developed as result of the employee's job and work environment assessment.All employees want to be provided for working conditions improvement, budget forpsychological and social requirements, longing and willings. Employees arewelcomed as long as their requests provided by their institution.Health Institutions by serving up preventive, therapeutic, rehabilitation andhealth development is a social system aiming for raising the level of the service ofindividual and community health. Health Institutions especially hospitals althoughhow much technologically advanced facilities they use, mainly they take place in theinstitutions wanting spiritual labor with material labor. All activities required toachieve the objectives of health institutions are carried out by diverse groups ofprofessional vocational training and experience level. This has been required for theprofessions to be linked with the rules and organization.Job satisfaction for Nurses express the level meeted by direction of expectationsfor physical, spiritual and social needs. This for people is one of the most importantfactors for their successful, happy and productive. Job satisfaction is important inevery profession. Employees'job satisfaction shows differences between job groups,as well as the same jobs, among regions and countries, or even between institutionsvary.iv