Aile hekimliği asistanlarının tansiyon ölçümündeki yaklaşımları
Approaches of family medicine assistants in blood pressure measurement
  1. Tez No: 777269
  2. Yazar: KAAN ANIL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK EREN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Birinci basamağın en temel özelliklerinden biri olan kronik hasta takibi ve koruyucu hekimlik yaklaşımı kapsamında hipertansiyon hastaları aile hekimleri tarafından oldukça yakından izlenen hasta grubudur. Aile hekimleri tarafından takip edilen hipertansif hastalar iyi bir kan basıncı düzenlenmesi ile kardiyovasküler risklerden ve diğer komplikasyonlardan korunmuş olur. Bu sebeple aile hekiminin doğru tansiyon ölçümünü bilmesi ve uygulaması oldukça önemlidir. Bu çalışmada da amacımız Ankara ilinde eğitim gören aile hekimliği asistanlarının kan basıncı ölçümü hakkındaki yaklaşımlarını saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel ve gözlemsel bir çalışmadır. Araştırma, aile hekimliği asistanlarının tansiyon ölçümüne ilişkin bilgi ve tutumlarını belirlemek amacıyla anket çalışması olarak tasarlanmıştır. Anketimizde bilgi düzeyi ve uygulama düzeyi puanları hesaplandı. Araştırmanın evrenini Ankara'da görev yapan tüm aile hekimliği asistanları ve yaklaşık 500 kişi oluşturmaktadır. Anket formları çevrimiçi olarak katılımcılara sunuldu ve ilgili tüm kliniklere iki kez ulaşıldığında anket sonlandırıldı. Araştırma için örneklem alınmamış ve tüm evrene ulaşılması hedeflenmiştir. Anket, Haziran-Temmuz 2022 tarihleri arasında araştırmaya katılmaya gönüllü olan 223 asistan hekim tarafından doldurulmuştur. Bulgular: Uygulama pratiği değerlendirme puanı ortalaması 4,56±2,40 olup, asistanlar en düşük 0, en yüksek 13 puan aldı. Bilgi düzeyi değerlendirme puanı ortalaması ise 15,44±2,25 olup, asistanlar en düşük 1, en yüksek 19 puan aldı. Uygulama pratiği değerlendirmesinde 11 soru yer almıştır ve en fazla doğru cevaplanan soru ölçümden önce hastayı en az 5 dakika dinlendirmek; en az doğru cevaplanan soru ise hekimin çalıştığı kurumda zayıf hastalara uygun bir manşon bulundurması ve risk faktörlerinden bağımsız her hastada ilk muayenede ortostatik hipotansiyona bakılması gerektiğidir. Bilgi düzeyi değerlendirmesinde 17 soru yer almıştır ve en fazla doğru cevaplanan soru kolu sıkan giysilerin giyilmemesi ve ölçüm yapılan odanın ne sıcak ne de soğuk olması; en az doğru cevaplanan soru ise gece ayaktan kan basıncı takibinin 120/70 mmHg olduğu sorulardır. Anket sorularından“Bilgim yok”seçeneği en fazla cevaplanan düzenli kalibrasyon sağlama sorusunda, en az cevaplanan ise kolu sıkan giysiler giyilebilir sorusundadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Within the scope of chronic patient follow-up and preventive medicine approach, which is one of the most basic features of primary care, hypertension patients are a patient group that is followed very closely by family physicians. Hypertensive patients followed by their family physicians are protected from cardiovascular risks and other complications with good blood pressure regulation. For this reason, it is very important for the family physician to know and apply the correct blood pressure measurement. In this study, our aim is to determine the approaches of family medicine residents who are educated in Ankara about blood pressure measurement. Method and materials: Our research is a cross- sectional and observational study. The research was designed as a questionnaire study with physicians in order to determine the knowledge and attitudes of family medicine residents about blood pressure measurement. The population of the research consists of all family medicine assistants working in Ankara and approximately 500 people. The questionnaire forms were presented to the participants online and the questionnaire was terminated when all relevant clinics were reached twice. No sample was taken for the research and it was aimed to reach the whole universe. The questionnaire was filled by 223 resident physicians who volunteered to participate in the study between June and July 2022.