Balık yemi katkısı β-glukanaz enzimleri üreten rekombinant Bacillus subtilis suşlarının geliştirilmesi
Development of recombinant Bacillus subtilis producing β-glucanase enzymes as a fish feed additive
- Tez No: 668881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE BAYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapılan bu tez çalışması ile rekombinant Escherichia coli bakterisinden β-(1,3)-glukanaz genini taşıyan pRS416G vektörü izole edilmiş ve elektrotransformasyon tekniği kullanılarak Bacillus subtilis BR151 suşuna aktarılmıştır. Elektrotransformasyon sonucunda bu bakterilerin laminarin içeren plaklarda rekombinant koloni oluşturdukları gözlemlenmiştir. Rekombinant kolonilerin Congo-red boyaması sonucunda pozitif zon oluşturması ile de üretilen proteinin aktif olduğu anlaşılmıştır. SDS-PAGE ve zymogram analizlerinde ise β-(1,3)-glukanaz enziminden sorumlu 125 kDa büyüklüğündeki protein bandı gösterilmiştir. Diğer taraftan, β-(1,3-1,4)-glukanaz genini taşıyan rekombinant pNW33N/β-(1,3-1,4)-glukanaz plazmid DNA'sı, elektrotransformasyon tekniği kullanılarak Bacillus subtilis RSKK245 suşuna aktarılmıştır. Rekombinant B. subtilis RSKK245 kolonilerinin etrafındaki enzimatik aktivite bölgeleri Congo-red ile boyanarak gösterilmiştir. Enzime ait 26 kDa büyüklüğündeki protein bandı ise zymogram analizi ile gösterilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar klonlanan genlerin başarıyla eksprese edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the recombinant pRS416G vector carrying the β-(1,3)-glucanase gene from Escherichia coli bacterium was transformed into Bacillus subtilis BR151 by electrotransformation technique. It was observed that as a result of electrotransformation, they formed recombinant colonies containing laminarin plates. On this plate, recombinant colonies showed positive zones with Congo-red. The protein band of 125 kDa responsible for the β-(1,3)-glucanase enzyme is shown in SDS-PAGE and zymogram analyzes. On the other hand, recombinant vector pNW33N/β-(1,3-1,4)-glucanase gene, carrying the β-(1,3-1,4)-glucanase gene, was transformed into Bacillus subtilis RSKK245 strain by electrotransformation technique. Enzymatic activity regions recombinant B. subtilis RSKK245 colonies were shown by straining with Congo-red. The protein band of the enzyme with a size of 26 kDa was shown by zymogram analysis. These results show that the cloned genes are expressed into B. subtilis strain successfully.