Birden fazla evlilik yapan bireylerin evlilikte doyumlarının incelenmesi: Konya ili örneği
Examination of the samaritals of individuals engaged in marriage: Konya province example
- Tez No: 668882
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Evlilik aile kurmanın resmi ön şartıdır. İnsanların her şeyi hızlı tüketmeye alıştığı kapitalist bir yaşam düzeninde evlilikler de bundan nasibini almaktadır. Günümüzde aile içi ilişkiler ve evlilikler tüketilir hale getirilmiştir. Evliliğinden kendi istediği hazzı alamayan ve mutluluğu bulamayanlar ayrılıp başka bir evliliğe devam edebilmektedir. Bu araştırmada birden fazla evlilik yapan bireylerin bu evliliklerinde tatmin düzeyleri ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, Konya ilinde yaşayan birden fazla evlilik yapmış 73 bireye Kişisel Bilgi Formu ve Evlilik Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda ise, Birden fazla evlilik yapmış evli bireylerin evlilik doyumu ve alt boyutları cinsiyete, önceki evlilikten çocuk olma durumu, kişisel sorun için profesyonel yardım alma ve şuan ki evlilik yaşı ile sonra ki evlilik yaşına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Birden fazla evlilik yapmış evlilik yapmış bireylerin evlilik doyumu ve alt boyutları ilk evlilikteki evlenme yaşı, çalışma durumu, eğitim, gelir düzeyi, evlenme şekli, yeni evlilikten çocuklarının olma durumu, çiftlerin tartışma sıklığı, devam eden evlilik birlikteliğinden ayrılmayı düşünme, evliliklerinde ki sorunlar için profesyonel yardım alma durumlarına göre anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Marriage is the official prerequisite for starting a family. Marriages get their share of it in the capitalist life order, where people are used to consuming everything quickly. Today, relationships and marriages have been consumed. Those who do not get the pleasure and happiness they want from their marriage can leave and continue another marriage. In this study, the levels of satisfaction in these marriages of individuals who have engaged in multiple marriages are discussed. Within the scope of the study, personal information form and marriage satiation scale were applied with 73 individuals who had more than one marriage living in Konya province. As a result of the research, the marital satisfaction and sub-dimensions of married individuals who have had more than one marriage status of being a child from previous marriage, seeking professional help for a personal problem and According to the current age of marriage and the age of marriage after It does not show a statistically significant difference. Marital satisfaction and sub-dimensions of individuals who have married more than one age at first marriage, employment status, education, income level, the mode of marriage, the status of having children from the newly married, frequency of couples' arguments, Thinking of leaving an ongoing marital partnership differs significantly according to their status of getting professional help for problems in their marriage.