Recovery and purification of natural antioxidants from olive mill wastewater concentrates by a sustainable process
Zeytinyağı karasu konsantrelerinden sürdürülebilir işlem ile doğal antioksidanların geri kazanımı ve saflaştırılması
- Tez No: 668886
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Zeytinyağı üretiminden kaynaklanan atık zeytin karasuyu, yüksek organik yük miktarı ve içeriğindeki fenolik bileşiklerin neden olduğu fitotoksisite ile karakterize edilir. Antioksidan özelliklere sahip fenolik bileşikler, bu atığı endüstriyel alanda kullanım için potansiyel bir kaynak haline getirmektedir. Bu nedenle, toksik bileşiklerin arıtılması için çaba harcamak yerine, atık zeytin karasuyunda bulunan faydalı bileşiklerin geri kazanımı, sağladığı ekonomik yararlar ile sürdürülebilir atık yönetimi için bir çözüm olabilir. Bu çalışmanın amacı başlıca hidroksitirosol olmak üzere fenolik bileşikler için bir geri kazanım süreci araştırmaktır. Mekanik buhar sıkıştırmalı evaporatörde iki farklı oranda konsantre edilen atık zeytin karasuları, tek başına (Süreç I) ve iki fazlı sıvı ekstraksiyona entegre olarak (Süreç II), farklı sentetik polimerik reçinelerin kullanıldığı katı faz ekstraksiyon işlemine tabi tutulmuştur. İyonik olmayan PAD 950 reçinesi ile Süreç I ve II, her iki konsantre atık zeytin karasuyundan yüksek oranda toplam fenolik bileşiklerin geri kazanımını sağlarken, Amberlyst A26 reçinesi ile Süreç II daha iyi hidroksitirosol geri kazanım performansı göstermiştir. Süreç II' nin daha konsantre atık zeytin karasuyundan hidroksitirosol geri kazanımı 21.77 ve 34.31 mg/g iken, az konsantre atık zeytin karasuyundan 4.88 ve 3.86 mg/g hidroksitirosol, Süreç I'in PAD 950 ve Amberlyst A26 reçineleri ile uygulanmasıyla geri kazanılmıştır. Süreç II'nin ilk ekstraksiyon adımı olan iki fazlı ekstraksiyon sistemi ile hedef olmayan bileşiklerin eş zamanlı ekstraksiyonunu en aza indirilmiştir ve Süreç II, genel olarak daha konsantre atık zeytin karasuyundan %85- 90 oranında karbonhidrat ve neredeyse tüm proteinlerin elenmesini sağlamıştır. Daha verimli olan Süreç II'den elde edilen ekstrakların antioksidan aktiviteleri, uygulanan aktivite testine bağlı olarak değişiklik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Olive mill wastewater (OMWW) resulting from olive oil production is characterized with high organic load and phytotoxicity due to the presence of phenolic compounds (PCs). Antioxidant properties of PCs make this waste a potential resource for some industries. Hence, instead of spending effort to treat the toxic components, the recovery of value-added compounds from OMWW can be sustainable waste management solution providing economic benefits. This study was aimed to find out a recovery process for antioxidant PCs mainly hydroxytyrosol (HTyr). The concentrated OMWW samples by Mechanical Vapor Recompression (MVR) evaporator at two different rates, OMWC1 and OMWC2 were subjected to solid phase extraction (SPE) by using different synthetic polymeric resins stands alone (Process I) and as integrated to aqueous two-phase extraction (ATPE) (Process II). Process I and II with non-ionic PAD 950 yielded higher total PCs recovery from both OMWCs while the performance of Amberlyst A26 resin in Process II was better for HTyr recovery. The recoveries of HTyr were 21.77 and 34.31 mg/g from more concentrated OMWC2 by Process II whereas 4.88 and 3.86 mg/g HTyr were recovered from OMWC1 by the application of Process I with PAD 950 and Amberlyst A26 resins, respectively. The first extraction stage of Process II with ATPE system minimized the coextraction of non-target compounds and in overall Process II provided the eliminations of 85-90% carbohydrates and almost complete proteins from the extract of OMWC2. The antioxidant activities of the extracts achieved from more productive Process II exhibited variation depending the applied activity assays.