Dördüncü Sanayi Devriminin istihdama olumsuz etkilerinin değerlendirilmesi ve geleceğin olası istihdam fırsatları
Assessment of adverse effects of Fourth Industrial Revolution on employment and future potential employment opportunities
- Tez No: 668890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dördüncü Sanayi Devrimi dediğimiz ve Endüstri 4.0 da denilen bu döneme 2000 yıllarında geçilmeye başlanmıştır. Yeni teknolojiler sayesinde istihdamda önemli değişimler olması kaçınılmazdır. Eski“sanayi işçisi”yerini“bilgi işçisine”bırakmıştır. Tarım, sanayi, hizmetler olarak üçe ayrılan sektörlere bir de“bilgi sektörü”eklenmiştir. Teknolojik gelişmeler hızlandıkça ve yaygınlaştıkça bazı meslekler geçerliliğini yitirecek bazı meslekler de daha fazla önem kazanacaktır. İş piyasalarına yapay zekâ ve robotların eklenmesiyle de klasik iktisat teorilerinin yeniden düşünülmesi gerekecektir. Teknolojinin üretim, denetim, kayıt tutma, seri ve tekrarlanan işler, yeni tasarımlar, ulaştırma, haberleşme, sağlık gibi alanlarda çok daha yaygın bir şekilde kullanıma sunulması bu alanlarda çalışanları işsiz bırakabilir. Tam tersi olarak da, insana özgü olan psikoloji, sosyoloji, sosyal psikoloji, konuşma ve iletişim, sanat, hukuk, sosyal ve siyasal bilimler gibi alanlarda da çok daha fazla nitelikli elemana ihtiyaç olacaktır.
Özet (Çeviri)
Transition to this period we call the Fourth Industrial Revolution, which is also referred to as Industry 4.0, got under way in the 2000's. It is unavoidable for major changes to take place over employment thanks to new technologies. The former“industrial worker”has been replaced by“information worker”now. The information industry has therefore been added to the industries, which are classified as agriculture, industry and services. As technological advances speed up and are more commonplace, some professions would certainly lose their effectiveness while some other professions would gain more importance. The conventional theories of economics would have to be reconsidered upon addition of artificial intelligence and robots to the business markets. Technology being made available in areas such as production, supervision, record keeping, serial and repetitive / recurrent works, new designs, transport, communications and health care in a much more extensive manner might make people working in these areas jobless. Conversely, work force having many more qualifications would be needed in areas such as psychology, sociology, social psychology, conversation and communication, art, law and social and political sciences, which are specific to humans.