Renal replasman tedavisinde anemi ve etki eden faktörler
Anemia and its influencing factors in renal replacement therapy
- Tez No: 668900
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
GİRİŞ: Kronik böbrek hastalığı (KBH) hastalarında en sık karşılaştığımız komplikasyonlardan biri anemidir. Bu hastalarda anemi tedavisi hastaların hem sağ kalımını uzatmakta hem de yaşam kalitelerini artırmaktadır. Bu çalışmada hemodiyaliz (HD) ve sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) tedavisi gören hastalarda anemi sıklığı ve anemiye etki eden faktörleri ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği Hemodiyaliz ve Periton Diyalizi Ünitesi'nde 01.01.2019-01.01.2021 tarihleri arasında 18-65 yaş arası, en az 3 aydır HD veya SAPD tedavisi gören hastalar çalışmaya alındı. Anemi tanısı için hastanın ardışık 3 aylık hemoglobin (gr/dl) değeri ortalaması alındı. Ortalama hemoglobin değeri 9.9 gr/dl ve altında olan hastaların anemisi olduğu kabul edildi. HD ve SAPD grubu anemi, demografik ve klinik bulgularına göre birbirleriyle karşılaştırıldı. BULGULAR: 52 SAPD ve 34 HD hastası olmak üzere toplam 86 hasta bu çalışmaya alındı. HD ve SAPD hastalarının demografik özellikleri karşılaştırıldığında SAPD hastalarının üçte birine yakınının kadın olduğu ve HD hastalarında daha fazla ESA kullanıldığı görüldü. SAPD hastalarının 10'unun (%19.2) anemisi mevcut iken HD hastalarında bu sayı 13 (% 38.2)'tü. İki grup arasında bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.046). SAPD hastalarında hemoglobin düzeyiyle ilişkili olabilecek faktörlere bakıldığında hemoglobin düzeyinde albüminle aynı yönde anlamlı ilişki (r=0.378, p=0.006) olduğu görüldü. Ortalama CRP düzeyi anemisi olan HD hastalarında daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0.070). SONUÇ: SAPD hastalarında anemi kontrolünün daha iyi sağlandığı görülmüştür. SAPD hastalarında hipoalbuminemi ve anemi; HD hastalarında CRP yüksekliği ve anemi arasında ilişki bulunması enflamasyonun anemi kontrolünü sağlamayı güçleştirdiğinin bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Anemia is one of the most frequent complications in chronic kidney disease (CKD) patients. In this study, we aimed to reveal the frequency of anemia and the factors affecting anemia in patients undergoing hemodialysis (HD) and continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD). MATERIAL AND METHODS: Patients between the ages of 18-65 who had been treated for HD and CAPD for at least 3 months between 01.01.2019-01.01.2021 in the Hemodialysis and Peritoneal Dialysis Unit of Health Sciences University Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Nephrology Clinic were included in the study. Fort he diagnosis of anemia the average hemoglobin value (gr/dl) of the patient for 3 consecutive months was calculated. Patients with average hemoglobin value of 9.9 g/dl or less were considered to have anemia. HD and CAPD groups were compared according to anemia, demographic characteristics, clinical and laboratory findings. RESULTS: A total of 86 patients with 52 CAPD and 34 HD patients were included in this study. While 10 (19.2%) of CAPD patients had anemia, this number was 13 (38.2%) in HD patients. This difference between the two groups was found to be statistically significant (p=0.046). Considering the factors that may be related to hemoglobin level in CAPD patients were examined, a significant correlation was observed in the hemoglobin level with albumin (r=0.378, p=0.006). Although the mean c-reactive protein (CRP) level was higher in HD patients with anemia, it was not statistically significant (p=0.070). CONCLUSION: The management of anemia was better in CAPD patients. The relationship between hypoalbuminemia and anemia in CAPD patients and the relationship between high CRP and anemia in HD patients may be an indication that inflammation complicates management of anemia.