Dikiş materyalinin silikon implant çevresinde kapsül oluşumuna etkisi
The effect of suture material on formation of capsule around silicone implant
- Tez No: 668909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ACUNER, PROF. DR. AHMET EKSAL KARGI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Meme büyütme cerrahilerinde sıklıkla görülen önemli sorunlardan birisi implant çevresindeki kapsülün sertleşmesi ve kapsüler kontraktür oluşmasıdır. İnflamatuvar süreçlerde yapılacak değişiklikler ile kontraktür gelişmesinin azaltılabildiği bilinmektedir. Bu çalışmada dokuda farklı inflamasyon cevaplarına neden olduğu bilinen farklı sütür materyallerinin kapsüler kontraktürü önlemede birbirlerine karşı bir üstünlüklerinin olup olmadığı araştırılmıştır. Sütür materyalinin kapsül oluşumuna etkisinin belirlenmesi amacıyla çalışmamızda ratlara 1.0x1.0x0.5 cm silikon implant yerleştirildi ve 5 grup ratta her bir grupta farklı sütür materyali ile insizyonlar kapatıldı. Dikiş materyali olarak poliglaktin 910 (poliglikolid-ko-laktid), polipropilen, polidioksanon, glikomer 631 ve poliglikolidkokaprolakton kullanıldı. İmplantasyon sonrası 12. haftada alınan histopatolojik spesimenlerde implant çevresinde oluşan kapsülün histolojik ve morfolojik yapısı incelendi. Çalışmamızda yapılan histopatolojik incelemelerde propilen, glikomer 631, polidioksanon ve poliglikolidkokaprolakton yapılı sütür kullanılan grupların, poliglaktin 910 grubu ile karşılaştırılmasında kapsül kalınlığı daha ince bulundu. Poliglaktin 910 sütürün kullanıldığı deneklerde mevcut kapsülün ve çevre dokunun diğer gruplara oranla daha kalın olduğu görüldü. İnflamasyon derecesi ve tipi üzerine yapılan değerlendirmelerde polipropilen ve glikomer 631 sütür kullanılan gruplarda 9 deneğin 7'sinin yok-hafif düzeyde inflamasyon gösterdiği görüldü. Yabancı cisim tipi dev hücre varlığının değerlendirildiği incelemede glikomer 631 sütür materyali kullanılan 9 deneğin 7'sinde bu dev hücrelerin saptanmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
One of the important problems frequently seen in breast augmentation surgeries is the hardening of the capsule around the implant and the formation of capsular contracture. It is known that the development of contracture can be reduced with changes in inflammatory processes. In this study, it was investigated whether different suture materials, which are known to cause different inflammation responses in the tissue, have an advantage over each other in preventing capsular contracture. In order to determine the effect of suture material on capsule formation, 1.0x1.0x0.5 cm silicone implant was placed in rats and incisions were closed with different suture material in each group in 5 groups of rats. Polyglactin 910 (polyglycolide-colactide), polypropylene, polydioxanone, glycomer 631 and polyglycolidcocaprolactone were used as suture material. The histological and morphological structure of the capsule formed around the implant in histopathological specimens taken at the 12th week after implantation was examined. In the histopathological examinations performed in our study, the capsule thickness was found to be thinner when comparing the groups using propylene, glycomer 631, polydioxanone and polyglycolidcocaprolactone sutures with the polyglactin 910 group. In the subjects using polyglactin 910 suture, it was observed that the existing capsule and surrounding tissue were thicker than the other groups. In the evaluations on the degree and type of inflammation, it was observed that 7 of 9 subjects showed no-mild inflammation in the groups in which polypropylene and glycomer 631 sutures were used. In the examination in which the presence of foreign body type giant cells was evaluated, it was observed that these giant cells were not detected in 7 of 9 subjects using glycomer 631 suture material.