A ve B kişilik tiplerinin hüzün turizmi deneyimlerine etkisi: Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi
The effect of A and B personality types on dark tourism experiences: Historical Sinop Prison Museum
- Tez No: 668936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Turizm, dünya çapında ekonomik faaliyetler içerisinde önemli bir yere sahiptir. Sürekli olarak gelişim halinde olan turizm sektöründe hedef kitle olarak belirlenen turistlerin ilgi alanlarının sürekli olarak değiştiği görünmektedir. Hüzün turizmi ise son yıllarda turizm sektörü içerisinde gelişmekte olan önemli bir eğilim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; hüzün turizmi çerçevesinde Tarihi Sinop Cezaevi Müzesini ziyaret eden bireylerin, algılarının ne yönde şekillendiğini ve her kişilik tipi üzerinde aynı etkiyi bırakıp bırakmadığını tespit etmektir. Ayrıca Tarihi Sinop Cezaevi Müzesine yapılan ziyaretler sonucunda ziyaretçi motivasyonlarının hüzün turizmine etkisini gözlemlemektir. Bu kapsamda hüzün turizminin alan içindeki önemi üzerinde durulmuş ve hüzün turizminin ciddi bir alan olarak yükselişte olduğu gözlemlenmiştir. Diğer yandan turizm uygulamalarından birisi olan bu yeni eğilimin Dünya'da ve Türkiye'deki yeri ve önemi üzerinde durulmuş ve böylece hüzün turizm ziyaretlerinin sağlayacağı katkılar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bütün bu bilgiler ışığında Tarihi Sinop Cezaevi Müzesini ziyaret eden ziyaretçiler için bir anket düzenlenmiştir. Bu anketler daha önceden cezaevini ziyaret eden ziyaretçilere online olarak uygulanmıştır. Toplamda 412 kişi üzerinde yapılan anket çalışmasına katılan katılımcıların, bölgenin ve ülkenin farklı kesimlerinden geneli üniversite düzeyinde eğitim almış kişiler olduğu gözlemlenmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği uygulanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilere göre Tarihi Sinop Cezaevi Müzesinin ziyaret merkezi olarak seçilmesinde en fazla bilgi edinme eğilimi olduğu görülmektedir. Diğer öne çıkan amaçlar ise otantikliğe veya ölüme duyulan ilgidir. Sonuç olarak yapılan tez çalışmasının turizm çekim merkezlerinin geliştirilmesi ve bu çekim merkezlerinin turistlerin motivasyonlarına göre fiziksel olarak yeniden düzenlenmesine katkı sağlaması ve bundan sonra yapılacak olan çalışmalara ışık tutması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism has an important role in economic activities worldwide. It is observed that the interests of tourists determined as the target group in tourism sector, which is continually developing, have always been changing. As for dark tourism, it appears as an important tendency developing in tourism sector in recent years. The purpose of this thesis is to determine how the perceptions of the individuals who visit the Historical Sinop Prison Museum within the scope of dark tourism are shaped and whether these visits have the same effect on each personality type or not. Besides, it aims to observe the effect of visitor motivations on dark tourism as a result of visits to the Historical Sinop Prison Museum. In this context, the importance of dark tourism in the sector has been emphasized and it has been observed that dark tourism is on the rise as a significant area. On the other hand, the value and importance of this new tendency that is one of the tourism practices has been emphasized and thus, the contributions that dark tourism visits will provide have been tried to reveal. In the light of all this information, a questionnaire has been applied to the visitors visiting the Historical Sinop Prison Museum. These questionnaires were applied online to visitors who had visited the prison before. It is observed that the participants who participated in the survey study which is conducted to 412 people in total are the ones from different parts of the region and the country, and the most of whom have university-level education. Questionnaire technique, one of the quantitative research methods, is applied in this study. According to the data gathered at the end of the research, it is seen that the most important reason for choosing the Historical Sinop Prison Museum as the visiting center is the tendency to obtain information. Other prominent reasons are the interest in authenticity or death. As a result, it is suggested that the thesis study will contribute to the development of tourist attraction centers and the physical reorganization of these attraction centers according to the motivations of the tourists, and it will shed light on the future studies.