Polilaktik asit esaslı üç boyutlu iskele yapılarının karşılaştırılması
Comparison of polylactic acid based threedimensional scaffold structures
  1. Tez No: 668979
  2. Yazar: ALAA HUSSEIN HAMMAD ALHELAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, natürel polilaktit (biyouyumlu ve biyobozunur bir termoplastik polyester) kullanılarak üretilen temel iskele yapıları, yüke karşı dayanıklılıkları açısından incelenerek karşılaştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında üçgensel, dairesel ve altıgen (petek şekilli) formlarda hücrelerden oluşan iskele yapıları, üç boyutlu yazıcı kullanılarak, üçer farklı ölçekte üretildiler ve karşılaştırmalı olarak sistematik yük testlerine tabi tutuldular. Farklı iskele yapılarının yüke karşı dayanıklılık değerleri, kullanılan malzemenin ağırlığına, kullanılan malzemenin hacmine, iskele yapısının toplam hacmine, iskele yapısının yüzey alanına karşı normalize edilerek incelendiler. Hücrelerin dayanıklılıklarının, hacimlere ve yüzey alanlarına doğrusal (lineer) olarak bağlı olmadıkları gözlendi ve aralarındaki bağıntılar matematiksel olarak, Hataların Karelerinin Toplamı Yöntemi kullanılarak ikinci derece polinomlar şeklinde modellendiler. Hem kullanılan malzemenin ağırlığına, hem kullanılan malzemenin hacmine, hem de toplam iskele yapısının hacmine ve yüzey alanına oranla, üçgensel forma sahip olan hücrelerin, dairesel ve altıgen forma sahip olan hücrelerden önemli ölçüde daha dayanıklı oldukları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this investigation, basic scaffold structures, that are produced using natural polylactide (a biocompatible and biodegradable thermoplastic polyester), were tested against load resistence and were compared. Within this investigation, scaffold structures that are composed of triangular, circular and hexagonal (honeycomb shaped) units were produced with three dimensional printer at three different scales, and are systematically subjected to load tests. The obtained results of the load resistance tests of different scaffold structures were normalised and examined with respect to the weight of the material used, volume of the material used, total volume of the scaffold structure, surface area of the scaffold structure. It is observed that the resistance of the cells are not linearly correlated to the volumes and the surface areas, and the obtained mathematical relations were modeled as second degree polynomials using the Residual Sum of Squares method. Based on the weight of the material used, the volume of the material used, the total volume of the scaffold structure and the surface area of the scaffold structure, triangular structures are significantly more resistant to load than the circular and hexagonal structures.