2,4,6-trimetil benziliden tetralon bileşiğinin yapısal, spektroskopik özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teori (DFT) yöntemiyle incelenmesi
Analysis of the structural and spectroscopic properties of 2,4,6-trimethyl benzylidene tetralone compound using the density functional theory (DFT) method
- Tez No: 668980
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmamızda 2,4,6-Trimetil Benziliden Tetralon molekülün, geometrik, optik ve spektroskopik özellikleri B3LYP/6-311++G (d, p) ve HSEH1PBE/6-311++G (d, p) metotları kullanılarak teorik olarak incelendi. Çalışmada öncelikle molekülün üç boyuttaki yaklaşık geometrisi GaussView 5.0 programında çizildi. Bu çizim Gaussian 09W paket programında giriş verileri olarak kullanıldı. Teorik hesaplama sonucu elde edilen değerler deneysel değerlerle karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizildi. Kullanılan bu metotlar ve deneysel sonuçlar arasında karşılaştırmalar yapıldı. Bu çalışmada ele alınan molekülün deneysel yapısı ile hesaplanan teorik yapısı arasında iyi uyum olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this current study the geometric, optic and spectroscopic properties of 2,4,6-Trimetil Benziliden Tetralon molecule have been investigated using B3LYP/6-311++G (d, p) and HSEH1PBE/6-311++G (d, p) methods. First the three dimensional aproximate geometry of the title molecule has been drawn with the aid of GaussView 5.0 program package. This drawing has been taken as a basis/inputdata for the Gaussaian 09w package program. Obtained data from the theoretical calculations have been compared with the experimental ones and the correlation graphics between the two were given. Comparisons between the methods used in that study have also been fulfilled. It has been found a good accordance between the experimental data and theoretical calculations.