Comprehensive investigation of auxiliary timber elements in the 15th-16th century stone masonry Ottoman structures
15.-16. yy. yığma taş Osmanlı yapılarında yardımcı yapısal ahşap elemanların kapsamlı incelenmesi
- Tez No: 936961
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN, PROF. DR. AHMET TÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 597
Özet
15.-16. yüzyıl Osmanlı mimarisi hatıl, çekme halkaları, bağ kirişleri gibi ahşap elemanları içeren yığma taş yapıların birçok örneğini sergiler. Daha önceki araştırmacılarca yapılan çeşitli görsel incelemeler bu elemanların binaların yapısal bütünlüğüne olumlu katkıda bulunduğunu iddia eder. Bu araştırmacıların niteliksel çözümlemelerini doğrulamak için daha fazla sayısal mühendislik çalışmasının yapılması gerekir. Bu çerçevede bu doktoranın amacı, 15.-16. yüzyıl Osmanlı yapılarının duvar, tonoz, kubbe ve kemerler gibi yığma taş mimari elemanları ile yapısal ilişki içinde olan ve yapısal bütünlüğe katkı sağlayan ahşap elemanların kapsamlı bir incelemesini yapmaktır. Edirne'de bulunan ve dönemin inşaat tekniğini örnekleyen iki hamam binası, doğrusal olmayan SEM yöntemiyle incelenmiştir. Doğrusal olmayan SEM analizleriyle yığma taş hacimler için, makro matematiksel model kullanılırken; yığma ve ahşap ögeler arasında sürtünme yüzeyleri tariflenmiştir. Analiz sonuçlarının doğrulanması için, hamamların yapım tekniklerini tarifleyen ölçekli yığma duvar örneklerinin performans testleri (düzlem içi taşıma) ve seçilen hamamlarda ortam titreşim testleri gerçekleştirilmiştir. SEM kullanılarak gerçekleştirilen itme ve zaman tanım alanı analizlerinin sonuçları, ahşap elemanları olan/olmayan binaların sismik performansını anlamak için incelenmiştir. SEM analiz sonuçlarının karşılaştırmalı incelenmesi sırasında, ahşap bağlantıların dayanımı, hatılların sıklığı ve ahşap elemanların yığma duvar ve mimari elemanlarla ilişkisi dikkate alınmıştır. Çalışma ahşap elemanların, incelenen hamamların yatay yapısal performansına katkısını sayısal olarak değerlendirirken; bu tip yığma yapılarda, ahşap destek elemanlarının özgün inşaat tekniğine bağlı yapım hataları ve eksikliklerini yorumlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman architecture of the 15th and 16th centuries exhibits numerous examples of stone masonry buildings incorporating timber elements such as beams, tension rings, and tie beams. Visual analyses conducted by previous researchers suggest that these timber elements contribute positively to the structural integrity of these masonry structures. To verify the visual analyses conducted by previous researchers, further numerical engineering studies are necessary. Within this framework, this PhD thesis aims to conduct a comprehensive investigation of the timber elements used in 15th–16th century Ottoman buildings, with a particular focus on their structural relationship with masonry components such as walls, vaults, domes, and arches, and their contribution to overall structural integrity. To exemplify the construction techniques of the period, two traditional Ottoman bath buildings in Edirne were selected for detailed structural investigation with the method of nonlinear FEM, considering smeared mathematical models for masonry volumes while establishing friction surfaces between masonry and timber. Laboratory structural investigations were conducted on scaled masonry walls through in-plane testing and in-situ ambient vibration testing to verify the results of the FEM studies. Results from pushover and time-history analyses conducted with FEM were examined to assess the seismic performance of buildings with and without timber auxiliaries. During the comparative analysis of the FEM results, the strength of the timber connections, the intensity of the lintel rows, and the relationship of the timber elements with the masonry walls and architectural elements were considered. By numerically evaluating the contribution of timber elements to the horizontal structural performance of the analysed traditional Ottoman bath buildings, the study interprets the construction deficiencies and defects related to the original construction techniques of timber auxiliaries used in this type of structures.