Aile hekimliğinde kronik hasta yönetiminde 'kronik hastalık bakımını değerlendirme ölçeği + (PACIC+)'nin Türkçe çevirisi ve ölçeğin geçerlilik ve güvenirliğinin araştırılması
Investigation of the validity and reliability of the Turkish version of the 'patient assessment of chronic illness care plus' (PACIC+) questionnaire
  1. Tez No: 668996
  2. Yazar: KÜBRA AKŞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızda orijinal adı“The Patient Assessment Of Chronic Illnesscare Plus”olan“Kronik Hastalık Bakımı Değerlendirme Ölçeği +”nin Türkçeye uyarlaması, geçerlilik ve güvenilirliğinin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması olarak tasarlanan bu çalışma metodolojik tipte bir araştırma olup Mart-Nisan 2021 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı beş birimli Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya bu polikliniklere başvuran ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 321 kişi alınmış, 290 kişiye tekrar test uygulanmıştır. Çalışmada katılımcılara Sosyodemografik özellikler formu, Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği+ yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 ve AMOS programları kullanılmıştır. Geçerlilik analizinde verilerin faktör analizine uygunluğu belirlemek için Kaiser-Meyer-Olkin katsayısı ve Barlett Sphericity testi uygulanmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi modelinde RMSEA, TLI, CFI, IFI iyilik uyum indeksleri uygulanmıştır. Açıklayıcı Faktör Analizi olarak temel bileşenler analizi testi kullanılmıştır. Güvenilirliği Cronbach alfa korelasyon katsayısı, test-tekrar test analizi, düzeltilmiş madde-toplam madde korelasyonları ve yarıya bölme yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca ölçek ortalama puanı, faktör ortalama puanı, faktör ortalama puanı ile ölçek ortalama puan korelasyonu, Tukey Toplanamazlık Testi, Hotelling t-kare testi de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Validity and Reliability of the Turkish Version of the“Patient Assessment of Chronic Illness Care Plus”(PACIC+) Questionnaire Objective: In our study, it was aimed to translate and adapt the“Patient Assessment of Chronic Illness Care Plus”questionnaire into Turkish and to verify its validity and reliability. Material and Method: This methodological validity and reliability study was conducted between March-April 2021, at five units of the Education Family Health Center affiliated to Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine. Of those who met the inclusion criteria, 321 were included in the study and 290 were retested. The participants were asked to answer the sociodemographic characteristics and the“Patient Assessment of Chronic Illness Care Plus”questionnaire, by face-to-face interview technique. For the analysis of the data, SPSS 22.0 and AMOS programs were used. In the validity analysis, Kaiser-Meyer-Olkin coefficient and Barlett Sphericity test were used to determine the suitability of the data for factor analysis. In the Confirmatory Factor Analysis model, RMSEA, TLI, CFI, IFI well-being indexes were applied. Principal component analysis test was used as Explanatory Factor Analysis. Its reliability was evaluated by Cronbach's alpha correlation coefficient, test-retest analysis, corrected item-total item correlations, and split-half methods. In addition, Tukey Inadmissibility Test, Hotelling t-square test were also calculated.