Jeotermal enerji ile kereste kurutma
Timber drying by geotermal energy
  1. Tez No: 68039
  2. Yazar: ORHAN ERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOROS ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
JEOTERMAL ENERJİ İLE KERESTE KURUTMA (Yüksek Lisans Tezi ) Orhan ERDEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1997 ÖZET Ağaç malzeme higroskopik bir yapıya sahip olması nedeniyle çevresiyle nem alış verişi yaparak üç yönde farklı olmak üzere şekil değiştirir. Bu yüzden, ağaç malzemenin kullanılacağı yere göre denge rutubetine kadar kurutulması gerekir. Kerestelerin teknik olarak kurutulması sırasında büyük oranda ısı enerjisine ihtiyaç vardır. Günümüzde birçok alanda yaygınlaşan enerji tasarrufu ve alternatif enerji kaynaklarına yönelik araştırmalar kereste kurutmada da önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmada, Türkiyede'ki jeotermal kaynakların kereste kurutmada kullanılabilirliği araştırılmıştır. Jeotermal enerji ile kereste kurutma yapan fırınların ekonomik analizini yapmak için; ilk yatırım ve işletme giderleri açısından, katı yakıt, elektrik ve fuel-oil kullanan klasik kurutma sistemleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. İlk yatırım giderleri diğer sistemlerden yüksek olan jeotermal enerji ile kereste kurutma yapan fırınının, işletme maliyetinin avantajlığı nedeniyle kısa süre sonra ilk yatırım farklarım amorti ettikleri görülmüştür. Bilim Kodu :222. 11.01 Anahtar Kelimeler :Kereste Kurutma, Jeotermal Enerji, Direkt Jeotermal Enerji Kullanımı, Endüstriyel uygulamalar Sayfa Adedi.151 Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Toros ÖZBEK
Özet (Çeviri)
(M. sc. Thesis ) Orhan ERDEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Jan. 1997 ABSTRACT Addition of water to causes to swelling until fiber saturation point and wood shrinks as it loses moisture below this point. In order to proper usage of wood without deformation, it must necessarily be dried until equilibrium moisture content corresponding relative humidity and temperature of service in use. A large amount of energy is used heating process in kiln drying. Investigations related to energy savings and alternative energy sources also gained importance nowadays at timber drying processes. In this study, geotermal energy was investigated with the aim of determining the drying ability in Türkiye. Timber drying by geotermal energy is compared with clasical systems of drying kiln such as solid fuel, electrical heating and fuel-oil. It is noticed that timber drying by geotermal energy of first investment expensses are more excessive than others, amortized this first investment expenses at a short time, since their operating costs are lower. Science Code :222. 11.01 Key Words :Timber Drying, Geotermal Energy, Direkt Geotermal Energy Using,, Industrial Application Total Page Number :151 Adviser : Asist. Prof. Dr. Toros ÖZBEK n