Bazı pozitif lineer operatörlerin yaklaşım ve şekil koruma özellikleri
Approximation and shape preserving properties for some positive linear operators
- Tez No: 669004
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tezde kullanılacak olan temel tanımlara ve kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Lupaş-Jain operatörleri kurulmuştur. Bu operatörlerin ağırlıklı uzaylarda yaklaşımı ve konvekslik altında monotonluğu verilmiştir. Dahası, bir şekil koruma özelliği sunulmuştur. Dördüncü bölümde bir önceki bölümde kurulan Lupaş-Jain operatörlerinin bir genelleştirilmesi verilmiştir. Daha sonra genelleştirilmiş Lupaş-Jain operatörlerinin ağırlıklı uzaylarda bazı yaklaşım özellikleri incelenmiş ve Voronovskaya tipli bir teorem ifade edilmiştir. Beşinci bölüm, tartışma ve sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic definitons and concepts used in the thesis are given. In the third chapter, Lupaş-Jain operators are constructed. Approximation in weighted spaces and monotonicity under convexity of these operators are obtained. Moreover, a shape preserving property is presented. In the fourth chapter, a generalization of the Lupaş-Jain operators constructed in the previous chapter is proposed then some approximation properties of generalized Lupaş-Jain operators in weighted spaces are investigated and a Voronovskaya type theorem is pointed out. The last chapter is dedicated to discussion and conclusion.