Öğretmenlerin nomofobi ve örgütsel hafıza düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' nomophobia and organizational memory levels
  1. Tez No: 669071
  2. Yazar: NACİYE NUR EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin nomofobi ve örgütsel hafıza düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Betimsel ve ilişkisel tarama modelinde olan araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim yılı İstanbul ili Başakşehir, Bağcılar ve Küçükçekmece ilçelerinde özel ve kamu kurumlarında görev yapmakta olan 442 öğretmenle gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Nomofobi Ölçeği, Örgütsel hafıza Ölçeği ve öğretmenlerin nomofobi ve örgütsel hafıza düzeylerini çeşitli değişkenler açısından inceleyebilmek için de demografik bilgiler içeren kişisel bilgi formu kullanılmıştır. SPSS programı kullanılarak korelasyon analizi yapılan araştırmada nomofobi ve örgütsel hafıza arasında bir ilişki bulunmamıştır. ANOVA ve t-testi yapılarak incelenen cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, kıdem, çalıştıkları kurum, görev yerleri, telefona sahip olma süresi, günlük cep telefonu kullanma süresi ve kullanılan sosyal paylaşım uygulamaları değişkenlerinde tespit edilen farklar için Post-hoc Scheffe ve LSD analizleri yapılmıştır. Erkek, yaşça ileri ve evli öğretmenlerin daha nomofobik olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda uzun yıllardır telefonu olan ve gün içerisinde telefonuyla daha çok vakit harcayan öğretmenlerin nomofobi seviyesinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca erkek öğretmenlerde ve facebook uygulaması kullanan öğretmenlerde örgütsel hafıza düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' nomophobia and organizational memory levels. The research, which is a descriptive and relational screening model, was carried out with 442 teachers working in private and public schools in Başakşehir, Bağcılar and Küçükçekmece districts of Istanbul in 2019-2020 academic year. In collecting the data, Nomophobia Scale, Organizational Memory Scale and personal information form containing demographic information were used to examine teachers' nomophobia and organizational memory levels in terms of various variables. No correlation was found between nomophobia and organizational memory in the study, in which correlation analysis was performed using the SPSS program. After ANOVA and t-test analyzes, in order to find out the differences in the variables of gender, age, marital status, educational status, professional seniority, schools they work, places of duty, duration of phone use, daily mobile phone usage and social media application Post-hoc Scheffe and LSD analyzes were used. It has been determined that male, elder and married teachers are more nomophobic. At the same time, it has been determined that the teachers who have phone ownership for many years and spend more time on the phone during the day have a higher level of nomophobia. In addition, it was found that the organizational memory level was higher in male teachers and teachers using facebook application.