Kamu harcamaları, kamu gelirleri ve GSYH ilişkisi
Public expenditures, public revenues and GDP relations
  1. Tez No: 669072
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL BÖGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASIF ABİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada kamu harcamaları, kamu gelirleri ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla arasında nedensellik ilişkileri analiz edilmektedir. Bu amaçla, analizde 1994:Q1 – 2019:Q4 dönemi için Johansen eşbütünleşme testi ve Vektör Hata Düzeltme Modeli kullanılarak söz konusu değişkenler arasında nedensellik ilişkileri analiz edilmektedir. Ampirik sonuçlar, kamu harcamaları ile kamu gelirleri arasında mali senkronizasyon hipotezini destekleyen çift yönlü nedensellik ilişkisi olduğunu göstermektedir. GSYH'den kamu harcamalarına doğru tek yönlü ve güçlü bir nedensellik ilişkisi bulunmaktadır ama kısa dönemde kamu harcamalarından GSYH'ye doğru bir ilişki görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the causality relationship between public expenditures, public revenues and Gross Domestic Product is analyzed. In the analysis, Vector Error Correction Model, Johansen cointegration test and Granger causality tests were used for the period 1994: Q1 - 2019: Q4. Empirical results show that there is a bidirectional causality relationship between public expenditures and public revenues, supporting the fiscal synchronization hypothesis. There is a one-way and strong causal relationship from GDP to public expenditures, but there is no relationship from public expenditures to GDP in the short term.