Family education policies in Turkey: A critical discourse analysis of a family life education program
Türkiye'de aile eğitimi politikaları: Aile yaşam eğitimi programı üzerine eleştirel söylem analizi
- Tez No: 669075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA AYŞE CANER, PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın amacı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Aile Eğitimi Programı'nda (AEP) ailenin nasıl inşa edildiğini incelemektir. Bu nitel çalışma eleştirel söylem analizi yöntemini kullanmıştır. Programın aile eğitimi ve iletişimi alanına ait yedi kitap araştırmanın verisi olarak seçilmiştir. AEP ailenin“güçlendirilmesi ve korunması”ve eğitim yoluyla iyileştirilmesini hedeflemektedir. Bu çalışma, yazarların bir dizi metinsel araç yardımıyla“çekirdek aile”yi toplumda ayrıcalıklı model olarak normalleştirdiklerini ortaya koymaktadır. Metinlerde üreme vurgusuna sahip heteronormatif söylem baskın gelmektedir. Ailelerin çeşitliliğine ve farklı sosyal, kültürel ve ekonomik geçmişlerine dikkat edilmediği açıktır. Çalışma ayrıca, kadınların bakım konusunda ailede esas sorumlu kişi olarak sunulduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda, ailenin kavramsallaştırılasına dair yenilikçi veya eleştirel yaklaşımların eksikliği ailelere dair daha geniş tanımlamalara yönelik sınırlı alternatifler sunmakta ve bu doğrultuda ailelerin ihtiyaçlarına ve eğitim pratiklerine dair anlayışları kısıtlamaktadır. Ailenin çok yönlü, karmaşık ve çeşitliğine dair bir anlayış ailelere yönelik destek ve eğitim hizmetlerine dair yeni olasılıklar yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the construction of family within the Family Education Program (FEP) of the Ministry of Family, Labor and Social Services. This qualitative study utilized Critical Discourse Analysis. Seven textbooks from the field of family education and communication were chosen as the data of the study. FEP posits a claim to“strengthen and protect”the family and improve its wellbeing through education. This study reveals that the authors utilized a number of textual instruments to normalize the nuclear family as a privileged institution in society. In the texts a heteronormative discourse with an emphasis on reproductivity is reinforced. It is also apparent that no attention is paid to diverse families from different social, economic, and cultural backgrounds. The study also reveals that women were presented as the primary care providers in the family. In this regard, it is argued that the lack of progressive or critical approaches to the conceptualization of family inhibits a wider understanding of families and therefore limits understandings of needs and educational practices available. It is concluded that by understanding multiplicity, complexity, and diversity of families it becomes possible to envision new opportunities for support and education.