Aile hekimlerinin meslek hastalıkları konusunda bilgi ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of knowledge and awareness levels of family physicians about occupational diseases
  1. Tez No: 669076
  2. Yazar: SELİME KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Aile Hekimliği uygulamaları, günümüzde birinci basamak sağlık hizmetlerinin temelini oluşturmaktadır. Meslek hastalıkları önlenebilir olması toplum sağlığı düzeyinde önem taşımaktadır. Bu çalışmada Edirne il merkezinde Aile Sağlığı Merkezlerinde görev alan aile hekimlerin, meslek hastalıkları konusunda bilgi ve farkındalık düzeylerini inceleyip meslek hastalıklarına tanı koyma ve hastalarını doğru yönlendirme becerilerini geliştirmenin yollarına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırmamıza toplam 53 aile hekimi katılmıştır. Araştırmamızda veri kaynağı olarak aile hekimlerinin meslek hastalıkları konusunda bilgi ve farkındalık düzeylerinin incelemek için tarafımızca hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Veriler yüzde, ortanca ve minimummaksimum değerler kullanılarak sunulmuştur. İstatistiksel yöntemler olarak Ki-Kare testleri kullanılmıştır. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
Today, Family Medicine practices constitute the basis of primary health care services. Prevention of occupational diseases is important at the level of public health. The aim of this study has been to examine the knowledge and awareness levels of family physicians who work in Family Health Centers in Edirne city center. The study has for purpose to contribute to the improvement of family physicians' work in diagnosing occupational diseases and in giving their patients accurate and clear guidance. The number of the family physicians who took part in the study is 53. To measure the family physicians' knowledge about and awareness of occupational diseases, a questionnaire thoroughly prepared by us for this purpose has been used. The presented data is in percentages, median and minimum-maximum values. Furthermore, Chi-square tests have been used as statistical methods. The accepted statistical significance level in the analysis has been