Radyolojik indeksler femur intertrokanterik kırıklar için postoperatif komplikasyonlar açısından prediktör faktör mü
Are radiological indexes predictor factors for postoperative complications in femur intertrochanteric fractures
- Tez No: 669093
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BÜYÜKBEBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı İntertrokanterik bölge kırıklarında ameliyat sonrası takiplerde yaşanan komplikasyonların femur proksimal morfolojisini tanımlayan radyolojik indeksler olan Singh indeksi, kanal kalkar oranı, femur proksimal kortikal kalınlık indeksi ve kanal flare indeksi ile ilişkisini incelemektir. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Ve Travmatoloji Ana Bilim Dalında 2015-2019 yılları arasında femur intertrokanterik bölge kırığı nedeniyle çift lag vidali proksimal femoral çivileme yapılan 121 hastanın ameliyat öncesi grafileri ve takipleri değerlendirilerek Barthel aktivite indeksi, Harris kalça skorlaması ile birlikte değerlendirildi. Değerlendirilen hastaların 63'ü kadın (%52,07) 58'i erkekti (%47,93) ve yaş ortalaması 79,78'di (60-90). Ortalama takip süresi 23,40 ay (12-60) ve ameliyat öncesi bekleme süre ortalaması 2,65 gün (1-13) olarak görüldü. Eşlik eden komorbid hastalıkların yatış süresi artışına etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between post-operative follow-up complications in intertrochanteric fractures with the Singh index, canal calcar ratio, femur proximal cortical thickness index, and canal flare index, which are radiological indices that define proximal femur morphology. Preoperative X-rays and follow-up of 121 patients who underwent proximal femoral nailing with double lag screw due to intertrochanteric femur fractures between 2015 and 2019 at the Department of Orthopedics and Traumatology, Faculty of Medicine, Gaziantep University, were evaluated together with Barthel activity index and Harris hip scoring. 63 of the patients included in the study were female (52.07%) and 58 were male (47.93%) and the mean age was 79.78 (60-90). The mean follow-up time was 23.40 months (12-60) and the average preoperative waiting time was 2.65 days (1-13). The effect of comorbid diseases on the increase in length of stay was found to be statistically significant (p0.05). When looking at the patients with Cut-out, a statistically significant relationship was found with the screw position being superior in the a-p plan.