Intraday correlation dynamics in Borsa Istanbul using score-driven Kalman Filtering
Skor-güdümlü Kalman filtresi ile Borsa İstanbul'da gün içi korelasyon dinamikleri
- Tez No: 669094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK CEVAT KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gün içi koşullu korelasyon dinamikleri üzerine çalışmalar kısıtlı olmakla birlikte mevcut literatür çoğunlukla, asenkron işlemler ve mikro yapı gürültüleri gibi göz ardı edilen hususlardan kaynaklanan hatalara açık klasik metotlara dayanmaktadır. İşlemler gün içinde homojen olarak dağılmamaktadır. Dolayısıyla, ilgili veri 1 saniye gibi bir uzunluktaki yüksek frekans düzleminde yakından incelendiğinde, ara sıra ve düzensiz sıklıkta gerçekleşen işlemler gözlemlenecektir. Benzer metotların aksine, Genelleştirilmiş Özbağlanımlı Skor modeli ile Durum-Uzay modelinin birlikte kullanılması var olan bütün bilginin kullanılmasını sağlayarak güvenilir sonuçlar üretilebilmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, gün içi ortalama koşullu korelasyonun işlemler başladıktan sonra arttığını ve bir süre belirli seviyelerde seyrettikten sonra Amerika piyasalarının açılmasına atfettiğimiz yukarı yönlü bir trend ile günün tamamlandığını göstermektedir. Bulgular farklı piyasa koşulları ve haftanın farklı günleri için görsel olarak incelendiğinde, istikrarsız piyasa koşullarında korelasyon seviyelerinin daha yüksek değerlere ulaştığı ve hafta başı ile haftanın sonu için seçilebilir ölçüde farklı bir rota oluştuğu görülmektedir. Bulguların Dinamik Zaman Bükme algoritması ile daha yakından analizi, gün içi koşullu korelasyon davranışının Pazartesi, Salı ve Cuma günleri için ayırt edilebilir şekilde farklı olduğunu ortaya koymaktadır. Bilimsel katkının ötesinde, metodoloji ve bulgular; yüksek frekanslı işlem yapan yatırımcılar, risk ve portföy yöneticileri ve düzenleyici kurumlar için, yüksek frekanslı işlem alışkanlıklarının, portföy oluşturma şemalarının ve teminat gereksinimi hesaplamalarının şekillendirilmesi noktasında önem arz edebilir.
Özet (Çeviri)
Studies on intraday conditional correlation dynamics is limited and existing literature mostly depends on classical methodologies that are prone to errors due to unaddressed issues like non-synchronous trading and market microstructure noise. Trades are not homogenously scattered along the day. Hence, upon close inspection of data in high frequency domain such as one-second-long intervals, one sees intermittent and irregular observations. In contrast to its methodological counterparts, combination of Generalized Autoregressive Score (GAS) framework and State-Space Modelling produces reliable results on such data structures by guaranteeing full data usage. Findings of this study reveal that average intraday conditional correlation rises as trading commences, lingers around certain altitude for some time before an upward trend closes out the trading day, which we attribute to the US market opening. Visual inspection of the findings across different market conditions and days of the week reveals elevated correlation levels in volatile markets as well as a distinguishable path for both ends of a week. A closer inspection of findings via Dynamic Time Warping exhibits that intraday conditional correlation patterns are discernibly different for Mondays, Tuesdays and Fridays. Beyond the scholarly contribution, the methodology and findings are of interest to various parties like high-frequency traders, risk and portfolio managers and regulatory agencies in formulating their high frequency trading practices, margin requirements and portfolio construction schemes.