Sanayi alanında çalışan adölesanlar ile çalışmayan adölesanların benlik saygılarının ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of self-esteem and quality of life of adolescents working in the industrial field and those WHO do not
- Tez No: 669098
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırma; sanayi alanında çalışan adölesanlar ile çalışmayan adölesanların benlik saygıları ve yaşam kaliteleri açısından karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı-karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Mardin il merkezinde sanayide çalışan adölesanlar ve çalışmayan adölesanlar (14-19 yaş aralığında bireyler) oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise güç analizi ile %95 güven aralığında 0.05 yanılgı düzeyinde 0.4 etki büyüklüğünde 0.95 evreni temsil gücüyle 164 sanayi alanında çalışan ve 164 çalışmayan olmak üzere toplam 328 adölesan oluşturmaktadır. Evrenden örneklemin seçiminde olasılıksız gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, Kişisel özellikler formu, WHOQOL-BREF ve RBSE kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır Bulgular: Çalışan adölesanların Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 80.20±12.08, RBSE puan ortalaması 9.56 ± 2.29 iken çalışmayan adölesanların yaşam kalitesi ölçeği puan ortalaması 83.70 ± 15.20, RBSE puan ortalaması 9.38±2.73 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This research; It was conducted in order to compare the self-esteem and quality of life of adolescents working in the industrial field and non-working adolescents. Materials and Methods: The study is done definitively and comparatively. The content of the study consists of adolescents working in the industry and non-working adolescents (individuals between the ages of 14-19) in the city center of Mardin. The sample of the study, on the other hand, consists of 328 adolescents, 164 of whom are working in industrial areas and 164 of whom are unemployed, with a power analysis and a representation power of 0.95 universe at an error level of 0.05, 0.4 effect size at 95% confidence interval. The improbable random sampling method is used in the selection of the sample from the universe. Data were collected using the personal characteristics form, WHOQOL-BREF and RBSE. Number, percentage, mean, independent groups t test, variance analysis, Pearson correlation and regression analysis are used to evaluate the data. Results: Despite the fact that the average point of the Quality of Life Scale of working adolescents was 80.20 ± 12.08, the RBSE mean score was 9.56 ± 2.29, the average score of the quality of life scale of the unemployed adolescents was 83.70 ± 15.20, and the average RBSE score was 9.38 ± 2.73.