7. sınıf öğrencilerinin birim küplerden oluşan yapıları izometrik kâğıtta çizme durumlarının incelenmesi
Examining the case of 7th grade students' drawing on isometric paper of cube arrays consisted of unit cubes
  1. Tez No: 669097
  2. Yazar: HİKMET AL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, 7. sınıf öğrencilerinin birim küplerden oluşan yapıları izometrik kâğıt üzerinde çizme deneyimlerinin derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 7. sınıfta öğrenim gören 3'ü kız 3'ü erkek olmak üzere toplamda 6 öğrenci katılmıştır. Her bir öğrenci ile klinik mülakatlar yapılıp öğrencilerin çizimleri video kayıt altına alınmıştır. Çalışmada öğrencilerin yapılara küp ekleme, yapılardan küp çıkarma ve farklı görünümleri verilen yapıları oluşturma etkinliklerinin, izometrik kâğıttaki çizimlerinde üç boyutlu şekillerin (küplerden oluşan yapıların) birimlerini (yüz, ayrıt ve köşe noktası) nasıl kullandıkları ve süreçte yaşadıkları deneyimler ele alınmıştır. Her öğrencinin bir durum olarak kabul edildiği bu çalışmada çapraz durum analizi deseni kullanılmış olup sonrasında elde edilen bulgular birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonunda öğrencilerin farklı yönlerden görünümü verilen yapıların izometrik kâğıtta çiziminde daha çok zorlandığı ve çizim sürecinde yaşadıkları deneyimlerle yeni bilgiler üretebildikleri anlaşılmıştır. Ayrıca görüşmeye katılan öğrencilerin çizimle alakalı muhakeme yaparken, düşüncelerini karşı tarafa aktarmakta zorlandığı bazı yerlerde çeşitli jestler kullanarak düşüncelerini daha anlaşılır hale getirebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, examining 7th grade students' experiences of drawing cube arrays consisted of unit cubes on isometric paper. A total of 6 students, 3 girls and 3 boys, who were in 7th grade participated in the study. An interview was conducted with each student and their drawings were video recorded. How students used units (faces, edges and vertices) of three-dimensional shapes (cube arrays consisting of unit cubes) in their drawings on isometric paper in the activities of adding cubes to cube arrays, removing cubes from cube arrays and creating cube arrays whose different views were given, and their experiences in the process were discussed. In this study in which each student is considered as a case, a cross-case analysis design was used, and afterwards the obtained findings were compared across cases. At the end of the study, it was understood that students had difficulty in their drawings of cube arrays on isometric paper whose views were given from different angles, and that the participants could produce new knowledge with their experience in the drawing process. In addition, it was determined that students participated in the interview were able to make their thoughts more understandable by using various gestures in some parts where they had difficulty in conveying their thoughts to the interviewer while reasoning about their drawings.