COVID-19 pandemi sürecinde ortaokul beşinci sınıf öğrencilerine verilen iyilik hali (wellness) eğitiminin yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite üzerine etkisi.
The effects of wellness education given to middle schools 5th grade students during the COVID-19 pandemic process on their quality of life and physical activity
  1. Tez No: 669112
  2. Yazar: SÜMEYRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE ZEHRA ALTUNKÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu araştırma, ortaokul beşinci sınıf öğrencilerine COVID-19 pandemi sürecinde verilen İyilik Hali (Wellness) eğitiminin yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel tasarımda yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Kasım 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında iki farklı devlet ortaokulunda öğrenim gören, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 88 deney ve 88 kontrol grubu olmak üzere 176 ortaokul beşinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Deney grubuna dört hafta boyunca İyilik Hali (Wellness) eğitimi verilmiştir. Araştırmada veriler, öğrencilerin Tanımlayıcı ve COVID-19 Pandemi Sürecine İlişkin Özelliklerini İçeren Demografik Veri Formu, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ve Türkçe Çocuk Fiziksel Aktivite Anketi (ÇFAA) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ile Ki kare testi, McNemar's test, Wilcoxon testi, Mann Whitney U testi, kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to determine the impact of Wellness education given to Middle School fifth graders during the COVID-19 pandemic on quality of life and physical activity. Materials and Methods: The research was conducted in randomized controlled experimental design. November 2020 January 2021-176 Middle School fifth-graders, including 88 experimental and 88 control groups, who studied at two different public middle schools, met inclusion criteria and agreed to participate in the study. The experimental group was given four weeks of Wellness education. In the study, the data were collected using the demographic data form, the quality of life for children scale (CIYKO) and the Turkish child Physical Activity Survey (CFAA), which includes the identifying and characteristics of the students related to the COVID-19 pandemic process. Chi square test, McNemar's test, Wilcoxon test, Mann Whitney U test, were used in the analysis of the data obtained by descriptive statistical methods. The statistical significance level was accepted as p0.05).