Transformation through social action: Experiences of participants in new social movements
Sosyal hareketler yoluyla dönüşüm: Yeni sosyal hareketlerin katılımcılarının deneyimleri
- Tez No: 669122
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni sosyal hareketler esnasında katılımcıların edindiği deneyimleri ve bu katılımın daha sonraki hayatlarına etkilerini dönüştürücü öğrenme bağlamında incelemektir. Deneyimlerinin katılımcıların perspektiflerini nasıl şekillendirdiğini anlamak için nitel bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu çalışmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ve uygulanan yarı yapılandırılmış bir görüşme formu yardımıyla toplanmıştır. Yirmi dört kişi yeni sosyal hareketlere aktif olarak katılmış insanlar arasından kartopu örneklemi yoluyla amaçlı olarak seçilmiştir. Bu çalışmanın bulgularını analiz etmek için tanımlayıcı kodlama, eş zamanlı kodlama ve son olarak da desen kodlamaya ek olarak In Vivo kodlama kullanılmıştır. Bulgular yeni sosyal hareketlere katılmak katılımcıların bilinç düzeylerinde, duygu ve hislerinde ve davranış ve alışkanlıklarında dönüşümle sonuçlandığını göstermiştir. Bulgular birçok katılımcının s yoluyla önceden yapılandırılmış varsayımlarını yeniden formüle etmeleri gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Çalışma birçok katılımcının perspektif dönüşümü yaşadığını göstermiştir. Bunlara ek olarak, çalışma duygusal-ruhsal boyutun katılımcıların öğrenme deneyimlerinde büyük rol oynadığını göstermiştir. Mezirow ve Freire'nin teorik perspektifleri aracılığıyla yapılan veri analizinin ardından, sosyal hareketlerin dönüştürücü öğrenme deneyimlerini teşvik edebileceğini ve bunun da bireylerin fikirlerini, inançlarını, duygularını ve hareketlerini dönüştürebilecek bir süreçle sonuçlanabileceğini iddia edebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the experiences of the participants during new social movements and the effects of their participation on their later lives in terms of transformative learning. A qualitative approach was adopted for this study to understand how their experiences shape their perspectives. Research data for this study was collected through a semi-structured interview guide which was developed and implemented by the researcher. 24 individuals are selected purposefully, and through snowball sampling technique from among people who actively participated in new social movements. In Vivo Coding was employed to analyze the findings of this study in addition to descriptive coding, simultaneous coding, and lastly pattern coding. The findings indicated that participating in new social movements brought about transformation in the consciousness levels of the participants, in their emotions and feelings, and in their behaviors and habits. The findings revealed that several participants needed to reformulate their old-established assumptions through critical reflection. The study indicated that many participants underwent a perspective transformation. Moreover, this study demonstrated that emotional-spiritual dimensions play a great role in learning experiences of the participants. Following the analysis of the data through the theoretical perspectives of Mezirow and Freire, we can claim that social movements might provoke transformative learning experiences, which may end in a process in which the individuals transform their ideas, beliefs, emotions, and actions.