Aksaray ilinin alternatif turizm destinasyon imajının incelenmesi
Analysis of the alternative tourism destination image of Aksaray province
  1. Tez No: 669135
  2. Yazar: ZEYNEP ŞEVVAL DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Turizm potansiyelini etkileyen önemli unsurlardan biri olan destinasyon imajının geliştirilmesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden birisi de alternatif turizm çeşitliliğidir. Alternatif turizm günümüzde geleneksel turizm anlayışına ek olarak turistler tarafından sıklıkla tercih edilen bir turizm faaliyeti haline gelmiştir. Aksaray alternatif turizm potansiyeli olan bir destinasyon olarak kabul edilebilir. Aksaray'ın alternatif turizm potansiyeline dikkat çekmek ve seçenekleri değerlendirmek bu potansiyelden faydalanma adına önemli bir adımdır. Bu çalışmada Aksaray'ın mevcut alternatif turizm potansiyelini ve destinasyon imaj algısını ölçmeye, ölçülen imaj algısının yerel halk ve şehir dışından gelenler arasında karşılaştırılmasına odaklanılmıştır. Bu bağlamda öncelikle Aksaray'ın destinasyon imaj algısı ölçülmüştür. Daha sonra bu ölçümlerden elde edilen sonuçlarla sektör yetkilileri ve konu ile ilgili çalışmalar yapan akademisyenlerle görüşmeler yapılarak destinasyon imajı değerlendirilmiştir. Anketlerden elde edilen verilerin analizi sonucuna göre alternatif turizm seçenekleri arasından Aksaray için yüksek potansiyel barındıran ilk 3 turizm çeşidinin sırasıyla Kültürel (miras) turizmi, inanç turizmi, dağ ve kış turizmi olduğu, öğrenci ve şehir halkı arasında ise bazı algısal farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu farklılıkların sebebi ve risk durumu uzmanlarca değerlendirildiğinde; herhangi bir sorun teşkil etmediği hatta Aksaray için bu tarz farklılıkların iyi olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many factors are affecting the development of the destination image, which is one of the important factors affecting the tourism potential. One of these factors is the diversity of alternative tourism. Alternative tourism has become a tourism activity frequently preferred by tourists in addition to traditional tourism understanding today. Aksaray can be considered as a destination with alternative tourism potential. Drawing attention to Aksaray's alternative tourism potential and evaluating the options is an important step in taking advantage of this potential. This study focuses on measuring Aksaray's current alternative tourism potential and destination image perception, and comparing the measured image perception between local people and those coming from outside the city. In this context, Aksaray's destination image perception was measured first. Then, with the results obtained from these measurements, the destination image was evaluated by making interviews with sector officials and academicians working on the subject. According to the results of the analysis of the data obtained from the surveys, it was seen that among the alternative tourism options, the first 3 types of tourism with high potential for Aksaray are cultural (heritage) tourism, faith tourism, mountain, and winter tourism, and there are some perceptual differences between students and city residents. When the reasons for these differences and the risk status are evaluated by experts; It was concluded that there was no problem and that such differences might be good for Aksaray.