Gastronomi turizmi potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik nitel bir çalışma: Manisa örneği
A qualitative study on the evaluation of the gastronomy tourism potential: Case of Manisa
  1. Tez No: 669136
  2. Yazar: MEHMET SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İhtiyaçların hızla değiştiği günümüzde turizme yönelik talep ve beklentilerin farklılaşmasını da beraberinde getirmiştir. Klasik kum, deniz ve güneş odaklı tatil turizmine alternatif farklı model arayışları hızla yaygınlaşmaktadır. Son yıllarda fenomen hale gelen gastronomi kavramı ve buna bağlı gastronomi turizmi de bu arayışların sonuçlarından birisidir. Bu çalışmada önemli destinasyonlardan birisi olan Manisa ve çevresinin gastronomi değerleri ile bu değerlerin turizm amaçlı kullanımına ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı Manisa'daki gastronomi ve turizm paydaşlarının görüşlerini alarak Manisa'nın mutfak kültürü ile gastronomi ve gastronomi turizmi potansiyelini değerlendirmek ve bu potansiyeli detaylandırıp kayıt altına alarak turizm amaçlı kullanılabilmesi için öneriler sunmaktır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış olup yarı yapılandırılmış mülakat formu geliştirilmiştir. Araştırmanın verilerini elde etmek için Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde turizm alanında görev yapan akademisyenler, Kültür ve Turizm il müdürlüğünden yetkililer, Manisa Büyük Şehir Belediyesi yetkilileri, turizm derneği başkanı ve yetkilileri, bölgedeki seçilmiş otellerin mutfak şefleri, yöresel gıda üreticileri ve restoran yöneticilerinden örneklem grubu belirlenmiş ve bu katılımcılarla mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerden Manisa'nın birçok yiyecek ve içeceğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Üzüm, zeytin, mesir macunu ve kiraz bunların önde gelenlerindendir. Gastronomi açısından öne çıkan ürünleri ise Manisa Kebabı, Akhisar Köftesi ve Mesir Macunu oluşturmaktadır. Bu üç temel ürünün turizm bağlamında pazarlanmasında birtakım problemler olduğu aktarılsa da Manisa gastronomisinin turizm endüstrisi için önemli bir destek unsuru olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where the needs are changing rapidly, it has brought about the differentiation of demands and expectations for tourism.. The search for alternative models to classical sand, sea and sun focused holiday tourism is spreading rapidly. The concept of gastronomy and related gastronomy tourism, which has become a phenomenon in recent years, is one of the results of these searches. In this study, evaluations have been made regarding the gastronomic values of Manisa and its surroundings, one of the important destinations, and the use of these values for tourism purposes. The main purpose of the study is to evaluate the culinary culture and gastronomy and gastronomy tourism potential of Manisa by taking the opinions of gastronomy and tourism stakeholders in Manisa and to provide suggestions for using it for tourism purposes by detailed and recording this potential. Qualitative method was used in the study and a semi-structured interview form was developed. In order to obtain the data of the study, a sample of academicians working in the field of tourism at Manisa Celal Bayar University, officials from the Provincial Directorate of Culture and Tourism, Manisa Metropolitan Municipality officials, the president and officials of the tourism association, kitchen chefs of selected hotels in the region, local food producers and restaurant managers group was determined and interviews were made with these participants. From the data obtained, it was determined that Manisa has many foods and beverages. Grape, olive, mesir paste and cherry are among the leading ones. The prominent products in terms of gastronomy are Manisa Kebab, Akhisar Meatballs and Mesir Paste. Although it is stated that there are some problems in the marketing of these three basic products in the context of tourism, it has been concluded that Manisa gastronomy can be an important support element for the tourism industry.