Bütünleşik retorik bağlamında uluslararası halkla ilişkiler ve yer markalaşması: Türkiye turizm tanıtımı
International public relations and place branding in the context of integrated rhetoric: Turkey tourism promotion
  1. Tez No: 669157
  2. Yazar: GÖZDE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Turizm, Public Relations, Advertising, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Küresel dünyada hayatta kalma çabası yalnız ürün ve markalar için bir sorunsal olma boyutunu geçerek yerler için de yeni bir rekabet alanı yaratmıştır. Yerler küresel rekabet koşullarında istikrarlı yaşayışlarını sürdürebilmek ve hayatta kalabilmek için markalaşma çalışmaları yürütmektedir. Tez çalışmasında bir yerin marka olabilmesi için sahip olması gerekli koşullar ve bu kapsamda iletişim, pazarlama ve kamu diplomasisine dair uygulayabileceği yöntemler ortaya konulmuştur. Özellikle yer markalaşması çekim piramidi modeli geliştirilerek her bir basamağın yer markası sermaye alanları da dikkate alınarak doğru analiz edilmesi ve planlanması sonrasında o yerin marka olması için gerekli koşulların sağlandığı bulunmuştur. Tez çalışmasının ikinci önemli yenilikçi yaklaşımı bütünleşik retorik kavramıdır. Bütünleşik retorik kavramı detaylarıyla tanımlanmış, bileşenleri oluşturulmuş ve yer markası çekim piramidinin iletişim basamağında bütünleşik retorik çözümleme modeli olarak ele alınarak analiz yapılmıştır. Bütünleşik retorik kavramının ortaya atılmasındaki varsayım görsel, dilsel ve duygusal retorik unsurların bütün olarak iletişimde, tanıtımda ve halkla ilişkiler faaliyetlerinde kullanılmasının iknada tek başlarına kullanılmasından çok etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. İkinci bölümde görsel tanıtım malzemelerinde kullanılan unsurların zihinsel işlemleme sürecinin kuralları çıkartılmıştır. Bu kapsamda derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak 40 kişi ile görüşmeler yapılmış, marka değeri yaratmada belirlenen parametrelerin bütünleşik retorik modelinde ne şekilde işleyebileceğini test etmek amacıyla da kartopu örneklem yoluyla 241 kişi ile anket yapılmıştır. Anketler hazırlanırken beşli likert ölçeğine göre hazırlanmış, değerlendirme yapılırken bazı yanıtlar SPSS programının özelliği de kullanılarak üçlü likerte indirilerek değerlendirilerek anlamlandırılmıştır. Yer markası çekim piramidinde, tez kapsamında ortaya çıkartılan tüm bileşenlerle 2020 yılı Türkiye Tanıtım görsellerinden dört tanesi analiz edilmiştir. Özetle, turizm tanıtımında görsel ve dilsel unsurların duygusal unsurlarla bütünleştirildiği bütünleşik retorik iletişim alanında çığır açıcı nitelik kazanacak, ikna etmede kullanılması tercih edilen bir yöntem olacaktır.
Özet (Çeviri)
Efforts to survive in the global world surpassed the dimension of being a problem only for products and brands and created a new competition arena for places as well. Places are also implementing branding activities in order to maintain their stable life and to be able to survive under competitive global conditions. This thesis reveals the ultimate conditions for a place to be a brand and in this frame, propounds methods that it may apply in the fields of communication, marketing and public diplomacy. Especially, with the creation of the place branding attraction pyramid, it was discovered that the required conditions were met for a place to be a brand after the correct analysis and planning of each step of the pyramid by having regard to the place brand capital field. The second significant innovative approach of the thesis is the concept of integrated rhetoric. The study defines the concept of integrated rhetoric in detail, develops its components, and makes an analysis by considering it as an integrated rhetorical method of analysis in the communication step of the place branding attraction pyramid. The assumption in introducing the concept of integrated rhetoric has proven that the use of visual, linguistic and emotional rhetorical elements as a whole in communication, promotion and public relations activities is a much more effective method of persuasion rather than using them alone. In the second part, the study determines the rules of the mental processing system of the elements used in the visual promotional materials. In this context, 40 people were interviewed with depth interview, and a survey was conducted with 241 people through method of snowball sampling with the aim of testing how the parameters determined in creating brand value could work in the integrated rhetoric. The questionnaires were prepared according to the five point likert scale, however, during evaluation, some answers were checked and interpreted with the help of SPSS program by degrading them in three point likert. The thesis analyzes four promotional images of Turkey within the place branding attraction pyramid, through all the components developed in the framework of the study. In conclusion, integrated rhetoric, in which visual and linguistic elements are integrated with emotional elements in tourism promotion, will gain a groundbreaking quality in the field of communication and will be a favorite method to be used in persuasion.