Multilober tutulum ve hipoksi gelişmiş olan COVID--19 olgularının demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri
Demographic, clinical and laboratory characteristics of COVID-19 cases with hypoxemic multilobar involvement
- Tez No: 669167
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN SERTOĞULLARINDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç;SARS-CoV-2 nin neden olduğu yeni koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonu ilk olarak pnomoni vakaları olarak bildirildi. Hastalığın asemptomatik formdam ağır pnömoniye kadar geniş bir bir klinik gösterebildiği bildirildi. Birçok bilimsel çalışma COVID-19 'un prognozu ve mortalitesini etkileyen faktörleri araştırmıştır. Çalışmamızda COVID-19 PCR + vakalarda hipoksemik multilober tutulum olan hastalar ile sınırlı tutuluma sahip ve hipoksemisi olmayan hastalar karşılaştırılarak Ağır pnömonini risk faktörleri araştırıldı. Materyal metod; Olgular hipoksemik multilober tutulumu olan ve tek lob tutulumu olup hipoksemisi olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri cinsiyet, yaş; sigara ve alkol alışkanlıkları; eşlik eden diyabetus mellitus(DM), hipertansiyon(HT), koroner arter hastalığı(KAH), demans, kronik obstruktif akciğer hastalığı(KOAH), romatolojik hastalıkları, laboratuvar testleri hemogram, nötrofil lenfosit oranı(NLO), c-reaktif protein(CRP), prokalsitonin, d-dimer, fibrinojen, laktat dehidrogenaz(LDH), ferritin ve troponin sonuçları retrospektif olarak incelendi. Multilober tutulum için risk faktörleri belirlenmeye çalışıldı. Bulgular; lokal ve multilober gruplar arasında yaş ( 57 ± 17, 65 ± 12 ), DM sıklığı ( %33,3, %66,7 )(p=0,032 ), komorbidite sayısı (p=0,001) WBC (p=0,013) NLO (p=0,000) ) CRP (p=0,000) prokalsitonin (p=0,000), Ferritin (p=0,000) LDH (p=0,000) (Resim 10), D-dimer (p=0,001), Fibrinojen (p=0,000), Troponin (p=0,000) olarak saptandı. Sonuç ; İleri yaş, eşlik eden hastalık, artmış inflamatuar ve koagülatif faktörleri olan hastalar ağır pnömoni riski için yakından izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose; The new coronavirus (COVID-19) infection, caused by SARS-CoV-2, was first reported as cases of pneumonia. It has been reported that the disease can present a wide range of clinical manifestations from asymptomatic form to severe pneumonia. Many scientific studies have investigated the factors affecting the prognosis and mortality of COVID-19. In our study, risk factors for severe pneumonia were investigated by comparing patients with hypoxemic multilobar involvement and patients with limited involvement and without hypoxemia.in COVID-19 PCR + cases, Material method; The cases were divided into two groups as those with hypoxemic multilobar involvement and those with single lobe involvement but without hypoxemia. Demographic characteristics of the patients, gender, age; smoking and alcohol habits; comorbidies diabetes mellitus (DM), hypertension (HT), coronary artery disease (CAD), dementia, chronic obstructive pulmonary disease (COPD), rheumatologic diseases, laboratory tests hemogram, neutrophil lymphocyte ratio (NLR), c-reactive protein (CRP) ), procalcitonin, d-dimer, fibrinogen, lactate dehydrogenase (LDH), ferritin and troponin were analyzed. Risk factors for multilobar involvement were determined. Results; age (57 ± 17, 65 ± 12), DM frequency (33.3%, 66.7%) (p = 0.032), comorbidity number (p = 0.001) WBC (p = 0.013) NLR ( p = 0.000)) CRP (p = 0.000) procalcitonin (p = 0.000), Ferritin (p = 0.000) LDH (p = 0.000) (Figure 10), D-dimer (p = 0.001), Fibrinogen (p = 0.000) Troponin (p = 0.000). Conclusion ; Patients with advanced age, with concomitant disease, have increased inflammatory and coagulative factors should be closely monitored for severe pneumonia risk.