Derin ven trombozu hastalarında trombofilisi olan ve trombofilisi olmayan hastaların rekanalizasyon sürelerinin karşılaştırılması
Comparison of have A thrombophilia with NON-thrombophilia persons recanalisation times of deep vein thrombosis patients
- Tez No: 669194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN TUNÇAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ RİFAT ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Venöz tromboz kendisini alt ekstremite derin ven trombozu ve pulmoner emboli ile gösterebilen fakat hala yeterince üzerine düşülüp araştırılmamış bir hastalıktır. Yapılan çalışmalarda Avrupa'da yılda yarım milyonun üzerinde ABD'de ise 300.000 'in üzerinde ölümün venöz tromboza bağlı olduğu tahmin edilmektedir. Trombofili olarak adlandırılan hiperkoagülabilite tabloları da derin ven trombozu gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Tromboz gelişen hastaların iyileşme sürecinde derin venlerde gelişen yeniden akımı sağlama yani rekanalizasyon süreci bazı hastalarda daha uzun sürmektedir. Rekanalizasyon süresinin uzama sebeblerinden birinin de trombofili olabileceği düşünülüp bu önemli süreçte trombofilinin ne gibi bir rolü olduğunun araştırılması amaçlanarak bu çalışma düzenlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak düzenlenen çalışmaya 118 hasta dahil edildi. Bu hastalar trombofili ve non-trombofili olarak 2 gruba ayrıldı. Trombofili grubunda 62 diğer grupta 56 hasta vardı. 6.aydaki kontrollerde yapılan USG tetkiklerinde henüz rekanalize olmayanlar geç, rekanalize olanlar erken rekanalizasyon grubuna dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 62'si kadın 56'sı erkekti. Yaş ortalaması 41,92 ± 10,26 ve enküçük yaş 19,en büyük yaş 55'ti.Trombofili kadınlarda daha sık görülmekteydi. Yaş ortalamaları ile trombofili durumu arasında da anlamlı farklılık mevcuttu, trombofili grubunun yaş ortalaması daha düşüktü. Yine trombofili grubunda rekanalizasyon açısından anlamlı fark mevcuttu ve trombofilisi bulunanlarda daha geç rekanalizasyon izlendi. Ayrıca rekürrens oranları da trombofili grubunda daha yüksek oranda saptandı. BMİ, D-dimer, pulmoner emboli açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda trombofilisi bulunan hastalarda yaş ortalamasının daha düşük, rekanalizasyon sürelerinin daha uzun ve rekürrens oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Trombofili hastalarındaki gecikmiş rekanalizasyonun önüne geçilebilirse hem hasta açısından hem de sağlık sistemi ve maliyetleri açısından daha az problemlere yol açacağı kaanatindeyiz. Özellikli bir grup olan trombofili hastalarında komplikasyon gelişmesini ve rekanalizasyon sürelerinin kısalması adına hasta sayısının daha da geniş tutulduğu ve prospektif yapılan çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Venous thrombosis is a disease that can manifest itself with lower extremity deep vein thrombosis and pulmonary embolism, but still has not been sufficiently studied. In the studies conducted, it is estimated that over half a million deaths per year in Europe and 300,000 deaths in the USA are due to venous thrombosis. Hypercoagulability pictures called thrombophilia also have an important place in the development of deep vein thrombosis. In the healing process of patients with thrombosis, the recanalization process that develops in the deep veins takes longer in some patients. This study was conducted to investigate the role of thrombophilia in this important process, considering that one of the reasons for the prolongation of recanalization time may be thrombophilia. Materiel and Method: 118 patients were included in the retrospective study. These patients were divided into 2 groups as thrombophilia and non-thrombophilia. There were 62 patients in the thrombophilia group and 56 patients in the other group. Those who were not recanalized were included in the late recanalization group and those who were recanalized in the early recanalization group in the USG examinations performed at the 6th month controls. Results: 62 of the patients included in the study were female and 56 of them were male. The mean age was 41.92 ± 10.26 and the youngest age was 19, the oldest age 55. Thrombophilia was more common in women. There is also a significant difference between the mean age and thrombophilia status, the mean age of the thrombophilia group was lower. There was a significant difference in terms of recanalization in the thrombophilia group, and late recanalization was observed in those with thrombophilia. In addition, recurrence rates were higher in the thrombophilia group. There was no significant difference in terms of BMI, D-dimer, and pulmonary embolism. Conclusion: In our study, the mean age of patients with thrombophilia was lower, It was found that recanalization times were longer and recurrence rates were higher in throbophilia group. We are of the opinion that if delayed recanalization in patients with thrombophilia can be prevented, it will cause less problems in terms of both the patient and the health system and costs. We think that more prospective studies are needed in order to reduce the development of complications and recanalization periods in patients with thrombophilia, which is a special group.