Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin sigara konusunda tutum ve sıklıkları
Si̇vas Cumhuri̇yet Universi̇ty Faculty of theology students attitudes and frequencies on smoking
  1. Tez No: 669242
  2. Yazar: YASEMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dini inanç ve tutumlar, bireylerin sağlığı etkileyebilecek olumsuz davranışlardan kaçınmalarına yardımcı olarak sağlıklı bir yaşama katkıda bulunabilir. Bu bakımdan din adamları topluma model olarak sigara kontrolünde önemli rol oynayabilirler. Bu çalışma, Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin sigara içme durumlarını ve sigara kullanımına ilişkin görüşlerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu tanımlayıcı ve analitik araştırmada İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören derslere aktif katılımı bulunan öğrencilerine anket uygulanmıştır (151). Çalışmamızdan elde edilen veriler SPSS 22.0 programına yüklenerek verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik, aritmetik ortalama, minimum maksimum, ortanca, çeyreklikler arası genişlik verilmiştir. Kategorik değişenler için sayı ve % verilmiştir. İstatiksel analizde Mann Whitney U Testi Ki-Kare testi ve Fisher Exact testi verilmiştir. p˂ 0.05 anlamlı kabul edilmiştir. Öğrencilerin%78.8'i (kadınların %90.7'ı ve erkeklerin %74.1'i) sigara kullanmıyor; Bunların %35.8'i hayatları boyunca bir kerede olsa sigara deneyiminde bulunmuş. Sigara içenlerin %53.1'i sigarayı bırakmayı düşünürken,%53.1'i sigarayı bırakmayı denemiş. Öğrencileri %27.2'i dini sebeplerle sigara kullanmadıklarını belirtti. Öğrencilerin %72.8'i dini sebeplere bağlı sigara kullanımında kaçınma olmadığını belirtti. Küresel ve önlenebilir bir sorun olan sigara ile mücadele için bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Ülkeler, bu sorunu çözmek için yasal düzenlemeler yaparlar ve buna ek olarak, din adamları ve eğitimciler gibi bireyler de bu sorunun çözümü için aktif rol oynamalıdır.
Özet (Çeviri)
Religious beliefs and attitudes can contribute to a healthy life by helping individuals avoid negative behaviors that can affect health. In this respect, religious leaders can play an important role in smoking control as a model for society. This study was conducted to evaluate the smoking status and opinions of the students of Cumhuriyet University Faculty of Theology on smoking. In this descriptive and analytical study, a questionnaire was applied to the students of the Faculty of Theology who had active participation in the lectures (151). The data obtained from our study were loaded into the SPSS 22.0 program and descriptive statistics, arithmetic mean, minimum maximum, median, and interquartile width were given in the evaluation of the data. Number and% are given for categorical variables. In the statistical analysis, Mann Whitney U Test Chi-Square test and Fisher Exact test were used. p˂ 0.05 was considered significant. %78.8 of the students (%90.7of women and %74.1of men) do not smoke; %35.8 of them have had a smoking experience, albeit once in their lifetime. While %53.1of smokers thought to quit smoking, %53.1 tried to quit smoking %27.2 of the students stated that they do not smoke for religious reasons %72.8 of the students stated that there was no avoidance of smoking for religious reasons. Some measures need to be taken to combat smoking, which is a global and preventable problem. Countries make legal regulations to solve this problem, and in addition, individuals such as clergy and educators should play an active role in solving this problem.