Osmanlı deniz gücü ve faaliyetleri (1888-1914)
Ottoman naval forces and activities (1888-1914)
- Tez No: 669241
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Fransız İhtilali ve Sanayi Devrimi'nin etkisiyle XIX. yüzyıl, dünya tarihi açısından çok büyük gelişmelerin yaşandığı ve güçler dengesinin tamamen değiştiği bir yüzyıl olmuştur. Ardı arkası kesilmeyen teknolojik gelişmeler bu tarihe kadar teknolojik yatırımlar yapmakta zorlanmış devletler için yeni bir fırsat olarak ortaya çıkmıştır. Hemen hemen her gün yeni bir teknolojik gelişmenin yaşandığı bu süreçten, bütün devletler gibi Osmanlı Devleti'ni de derinden etkilemiştir. Tüm dünya devletleri gibi Osmanlı Devleti de bu gelişmeleri yakından takip etmiş ve kullanım alanlarına ve önceliklerine göre kendi bünyesinde uygulamaya çalışmıştır. Bu çalışma, böylesine büyük teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir dönemde Osmanlı Devleti'nin bu gelişmeleri donanma üzerinde nasıl uyguladığını, bu uygulamalarda nasıl eksiklikler olduğunu, bireyler üzerinden yapılan tartışmaların ne kadar sağlıklı olduğunun ve sonucunda elde edilen verilerin uygulamada nasıl sonuçlar doğurduğunu anlama çabasıdır. Süreç boyunca yaşanan siyasi gelişmelerin donanma üzerine etkisinin nasıl olduğu, ülkenin ekonomik durumunun satın alımlar veya üretim bazında ne gibi değişikliklere sebep olduğunu ve istihdam edilen uzmanların teknoloji transferindeki etkilerinin nasıl olduğunu inceleyip, bu gelişmelerin donanmanın faaliyet alanlarına nasıl etki ettiğine cevaplar aranmıştır. Osmanlı Devleti 1888-1914 yılları arasında sadece siyasi sorunlar yaşamamış, aynı zamanda yönetimsel olarak da çok büyük değişiklikler yaşamıştır. Siyasi olarak devletin hem iç hem de dış sorunlarla mücadele ettiği, ardı ardına hasımlarıyla savaşa girmek ve donanmayı aktif bir şekilde kullanmak zorunda kaldığı bir dönemdir. Bunun yanında klasik yönetim anlayışı terk edilip, meşruti bir yönetime geçilmiştir. Böylesine önemli bir gelişme de ister istemez yukarıda bahsi geçen modernleşme sürecini etkilemiştir. Bu bağlamda, Avrupa'daki teknolojik gelişmelerin Avrupalı devletler ve Osmanlı Devleti tarafından nasıl takip edildiği ve donanmalarına nasıl uyarladıklarını anlamak için çapraz okumalar yapılmıştır. Böylece iki tarafın süreçteki benzerlikleri, farklılıkları ve birbirinden nasıl faydalandığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 19th century was a great century in terms of world history with the effect of the French Revolution and the Industrial Revolution, and the balance of powers changed completely. Technological developments that have not been never stop have emerged as a new opportunity for states that have had difficulties making technological investments until this date. This process, where a new technological development is experienced almost every day, not only affected European states but also deeply affected the Ottoman Empire. Like all the world states, The Ottoman Empire closely followed these developments and tried to implement it within its own structure, considering its usage areas and priorities. This study is an effort to understand how the Ottoman Empire implemented these developments on the navy in a period of such great technological developments, how there were deficiencies in these practices, how healthy the discussions on individuals and how the obtained in practice have consequences in practice. It was study how the political developments experienced during the process had an impact on the navy, how the country's economic situation caused changes on the basis of purchases or production, and the effects of employed experts on technology transfer. After that, answers were sought for how these developments affected the navy's field of activity. The Ottoman Empire did not only experience political problems, but also experienced major changes in administrative terms between 1888 and 1914. It is a period when the state political struggles with both internal and external problems, The empire has to enter the war with its enemies one after the other and use the navy actively. In addition, the classical management approach was abandoned and a constitutional administration was initiated. Such an important development necessarily affected the modernization process mentioned above. In this context, cross readings were made to understand both the technological developments in Europe and how these developments adapted them to the navies of European states, and how the Ottoman State followed these developments and applied them to their navy. As a result, the similarities, differences and how each side benefited from each other were tried to be determined.