Evde bakım hastalarının bakım verenlerinde OTC ürün kullanım durumu ile bakım yüklerinin karşılaştırılması
Careers of home care patients comparison of OTC products use status and burden of care
- Tez No: 669243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM NEMMEZİ KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde over the counter (OTC) ürün kullanma yaygınlığının yüksek olduğu ve her geçen gün daha da arttığı düşünülmesine karşın bu konuda bilimsel veriler yetersizdir. Sosyal media, televizyon programları ve yapılan reklamların tüm toplumda bu ürünlerin kullanımını etkilediği düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı evde bakım gerektiren hastaların bakım verenlerinde OTC ürün kullanım durumunun değerlendirilmesi ve bakım yükü ile karşılaştırılmasıdır. Bu çalışma kesitsel- tanımlayıcı tarzda bir araştırmadır.Çalışmamız Sivas Numune Hastanesi Evde Bakım Hizmetleri Birimi'ne kayıtlı 314 hastanın bakım verenleri ile yürütüldü. Bakım verenlerle; bakımı alan kişiye yönelik sosyodemografik veri içeren 12 soruyu, 6 soruluk Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeğini ,bakım veren kişinin sosyodemografik verilerini, kullandığı ilaçları, reçetesiz ürünleri kullanıp kullanmadığını, kullanıyorsa kullanım amaçlarını, hangi ürünleri tercih ettiğini, fayda görüp görmediğini sorgulayan toplam 29 soruyu ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeğini içeren anket formu araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak dolduruldu. Bakım verenlerin %58.3'ü (n:183) kadın ve bakım veren yaş ortalaması 47.8631±13.22780 idi. Bakım verenlerin %37.9'unun (n:119) OTC ürün kullandığı, herhangi bir kronik hastalık olmayanlar ve reçeteli ilaç kullanmayanların OTC ürünleri tercih etmediği belirlendi(sırasıyla p1=0.021, p2=0.025).Bakım verenler arasında hastalarıyla birlikte yaşamayanların, sosyal destek düzeyi çok iyi-iyi düzeyde olanların ve eğitim düzeyi yüksek olanların daha fazla OTC ürün tercih ettiği görüldü(sırasıyla p1=0.003,p2=0.005,p3=0.037). Bakım verenlerde sosyal destek ve eğitim düzeyi arttıkça daha fazla OTC ürün tercih edildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Although it is thought that the prevalence of using over the counter (OTC) products is high and increasing day by day, scientific data on this subject are insufficient. Social media, television programs and advertisements are thought to affect the use of these products in the whole society. The aim of our study is to evaluate the use of OTC products in caregivers of patients requiring home care and to compare it with the care burden. This study is a cross-sectional-descriptive study. Our study was conducted with the caregivers of 314 patients registered in Sivas Numune Hospital Home Care Services Unit. A total of 29 questions questioning 12 questions containing sociodemographic data for the care recipient, the Katz Daily Living Activities Scale with 6 questions, the sociodemographic data of the caregiver, the drugs used, the use of non-prescription products, the purpose of use, which products they preferred, and The questionnaire including the Caregiving Burden Scale was filled by the researcher using face-to-face interview technique. 58.3% of the caregivers (n: 183) were women and the average age of the caregivers was 47.8631 ± 13.22780. 37.9% (n: 119) of the caregivers used OTC products, those who did not have any chronic diseases and those who did not use prescription drugs did not prefer OTC products. It was observed that among caregivers, those who did not live with their patients, those with very good-good social support levels, and those with high education levels preferred OTC products more (p1 = 0.003, p2 = 0.005, respectively). p3 = 0.037). It was found that as the social support and education level of caregivers increased, more OTC products were preferred.