Sivas merkezdeki doktorların D vitamini eksikliği ve yetersizliğinde tedavi yaklaşımları
Treatment approaches of doctors at si̇vas center in defienciency and insufficiency of vitamin D
- Tez No: 669244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM NEMMEZİ KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
D vitamini eksikliği çağın pandemisi olarak nitelendirilmekte ve birçok hastalıkla ilişkilendirilmektedir. D vitamini eksikliğinin giderilmesinde en önemli basamak doktorların verdiği yerine koyma tedavisidir. D vitamini tedavisiyle ilgili literatürü taradığımızda çok fazla yayın olduğu görülmektedir. Bu durum hekimlerin günlük pratiğinde kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Aynı branştaki hekimlerin dahi yaklaşımları farklı olabilmektedir. Literatürde hekimlerin deneyimlerini gösteren bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma ile D vitamini tedavisi öneren hekimlerin semptomatik ve asemptomatik bireylerde tedavi yaklaşımlarını değerlendirmek ve varsa klinik branşlar arasındaki farklılıkları ortaya koyarak literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmamıza gönüllü 195 hekim katılmıştır. Çalışmaya katılan hekimlerin 101'i üniversite hastanesinde, 32'si devlet hastanesinde, 62'si aile sağlığı merkezinde görev almaktaydı. Katılımcılardan 28 soruluk anket formunu uyguladık. Altı soru sosyodemografik verileri, 20 soru D vitamini eksikliği ve yetersizliğine yaklaşımı değerlendiren bilgileri içermekteydi. Son 2 soru gebe takibi yapan hekimlere uygulanmıştır. Hekimlerin semptomatik hastalarda D vitamini eksikliği ve yetersizliğinde doğru tedavi başlayanlar %20,2'sini oluşturmaktaydı. Hekimlerin asemptomatik hastalarda D vitamini eksikliği ve yetersizliğinde doğru tedavi başlayanlar %17,3'ünü oluşturmaktaydı. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimlerinin semptomatik ve asemptomatik D vitamini eksikliğinde verdikleri toplam etkin tedavi dozu diğer hekimlere göre istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Bu çalışmada D vitamini eksikliği ve yetersizliğinde tedavi başlayan hekimlerin bilgi düzeyinin yetersiz olduğu, branşlara göre D vitamini başlama şekillerinin farklı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency is described as the pandemic of this Era and is associated with many diseases. The most important step in eliminating vitamin D deficiency is replacement therapy given by doctors. When we search the literature on vitamin D treatment, it is seen that there are many publications. This situation may cause confusion in the daily practice by physicians. Even physicians in the same branch may have different approaches as there is no study showing the experiences of physicians in the literature. With this study, it was aimed to evaluate the treatment approaches of physicians who recommend vitamin D treatment in symptomatic and asymptomatic individuals and to contribute to the literature by revealing the differences between clinical branches, if any. 195 physicians voluntarily participated in our study. Of the physicians participating in the study, 101 participants were working in university hospitals, 32 participants in state hospitals, and 62 participants in the family health centers. We applied a questionnaire with 28 questions from the participants. Six questions were involving sociodemographic data, and 20 questions were contained information about evaluating the approach to vitamin D deficiency and insufficiency. The last 2 questions were applied to physicians who follow pregnant women. The physicians who started the correct treatment in symptomatic patients with vitamin D deficiency and insufficiency constituted %20,2. The physicians who started the correct treatment for vitamin D deficiency and insufficiency in asymptomatic patients constituted %17,3. The total effective treatment dose given by Physical Therapy and Rehabilitation physicians in symptomatic and asymptomatic vitamin D deficiency was found to be statically significant compared to other physicians. In this study, it is observed that the level of knowledge of physicians who started treatment for vitamin D deficiency and insufficiency was insufficient and the way of starting vitamin D was different according to the branches.