Hekimlerin inhaler cihazlar ile ilgili bilgi ve önerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the information and suggestions of physicians about inhaler devices
- Tez No: 669313
- Danışmanlar: PROF. DR. SULHATTİN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Astım ve kronik obstrüktif hava yolu hastalıklarının (KOAH) tedavisinde inhalasyon cihazları önemli yer tutmaktadır. Tedavinin etkili olması için inhaler cihazın doğru kullanılması gerekir. Hekimlere bu konuda önemli sorumluluk düşmektedir. Hastalarına her kontrollerinde inhaler cihaz konusunda mümkünse uygulamalı bir şekilde eğitim vermelidir. Çalışmadaki amacımız inhaler cihazlar hakkındaki doktorların bilgi düzeyini belirlemek ve inhaler cihazlar ile ilgili önerilerini değerlendirirken konunun öneminin altını çizmekti. Çalışmamızın örneklemini Sivas merkezde çalışan 45 aile hekimleri, 8 göğüs hastalıkları ve 7 dahiliye hekimi oluşturmaktadır. Hekimlere inhaler cihazların kullanım basamaklarını sorgulayan anket formu ve inhaler cihaz eğitimi ile ilgili sorulan sorulardan oluşan iki anket formu uygulanmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile elde edildi. Çalışmamıza katılan hekimlerin %55'i erkek %45'i kadındı. Yaş ortancaları 35 (min-max: 25-61, IQR:17) ve meslekte geçen süre ortancaları 10 (min-max: 1-34, IQR:16.5) yıldı.
Özet (Çeviri)
Inhalation devices have an important place in the treatment of asthma and chronic obstructive airway diseases (COPD). In order for the treatment to be effective, the inhaler device must be used correctly. Physicians have an important responsibility in this regard. If possible, he should train his patients in a practical way about the inhaler device at every check-up. Our aim in the study was to determine the level of knowledge of physicians about inhaler devices and to underline the importance of the subject while evaluating their recommendations for inhaler devices. The sample of our study consists of 45 family physicians, 8 chest diseases and 7 internal medicine physicians working in Sivas center. A questionnaire form questioning the usage steps of inhaler devices and two questionnaires consisting of questions about inhaler device training were applied to the physicians. The data were obtained by face to face interview technique. 55% of the physicians participating in our study were men and 45% were women. Their median age was 35 (min-max: 25-61, IQR: 17) and their median time spent in the profession was 10 (min-max: 1-34, IQR: 16.5) years. The knowledge level of pulmonologists about the use of 7 different inhaler devices was found to be significantly higher than family physicians and internal medicine physicians (p< 0.05). Internal medicine and family physicians' knowledge levels of inhaler devices were generally close.