Cerrahi olarak tedavi edilen erken evre akciğer kanserlerinde VATS ve torakotominin inflamatuar parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of VATS and thoracotomy on inflammatory parameters in surgically treated early stage lung cancers
- Tez No: 842308
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) anatomik cerrahi rezeksiyon ve mediastinal lenf nodu diseksiyonu standart yaklaşım olarak tercih edilmektedir. Son yıllarda artan teknoloji ile açık cerrahi yaklaşımlar yerini VATS (Video-yardımlı torakoskopik cerrahi) gibi minimal invaziv yaklaşımlara bırakmıştır. VATS; torakotomiye kıyasla daha kısa iyileşme süresi, daha az postoperatif ağrı, yaşam tarzında daha hızlı normale dönme ve daha az inflamatuar yanıt sebep olmaktadır. Son yıllarda akciğer kanserinin gelişimi ve prognozu üzerinde inflamasyon etkisini araştıran çalışmalarda artmış inflamasyonun prognozu olumsuz etkilediği bildirilmektedir. Çalışmamızda, cerrahi olarak tedavi edilen erken evre akciğer kanserlerinde VATS ve torakotominin inflamatuar parametreler üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza Mayıs 2010- Aralık 2021 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda opere edilen ve patolojik evrelemesi evre I küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) olan 196 hasta (VATS:92, torakotomi:104) dahil edildi. Hastaların preoperatif dönem ve postoperatif 1. Gün ve 3. Gün serum inflamatuar parametre değerleri (nötrofil, lenfosit, monosit, platelet, albümin, laktat dehidrogenaz, gama-glutamil transferaz, C reaktif protein) değerleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz sonucunda preoperatif dönem tetkiklerinde Platelet-lenfosit oranı (PLR, p=0,04), Lenfosit-Monosit oranı (LMR, p=0,01), albümin (p=0,02); postoperatif 0. Gün tetkiklerinde PLR (p=0,008), Nötrofil-Lenfosit oranı (NLR, p=0.005), LMR (p=0.03) ve LDH (p=0.01) ve postoperatif 3.
Özet (Çeviri)
In early stage non small cell lung cancer (NSCLC) standart care is anatomical surgical resection and mediastinal lymph node dissection. Less invasive approaches such as video-assisted thoracic surgery (VATS) is to be substituted for open surgical procedures with the developing technology in recent years. VATS not only causes decreased healing period, less postoperative pain, decreased time to return to normal lifestyle, but also induces less inflammatory response. The studies in recent years Show that in increased inflammatory response affects the prognosis of lung cancer negatively. In our study we aimed to evaluate whether the type of surgery (VATS or thoracotomy) affects the inflammatory parameters. Our study included 196 patients (VATS: 92, thoracotomy: 104) with pathological stage I NSCLC operated in Gazi University Department of Thoracic Surgery between May 2010 and December 2021. Inflammatory parameter values in serum such as neutrophil, lymphocyte, monocyte, platelet counts, albumin, lactate dehydrogenase (LDH) , gamma-glutamyl transferase (GGT), C-reactive protein (CRP) in the preoperative period, postoperative days 1 and 3 were compared.