Türk ve Fransız Ceza hukukunda kanunun hükmünü yerine getirme
Order of the law in Turkish and French Criminal law
- Tez No: 669252
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Ceza kanunlarında tanımlanan fiillerin birer haksızlık olarak ortaya çıkması tipe uyan bu fiillerin aynı zamanda hukuka aykırı olmasına bağlıdır. Bir hukuka uygunluk nedeninin söz konusu olması ilgili fiili suç olmaktan çıkarır. Bu halde fiil hukuk düzeni ile çatışma içerisinde değildir. Kanunun hükmünü yerine getirme Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen hukuka uygunluk nedenlerinden birisidir. Kanunun hükmünü yerine getiren kişiye ceza verilmez. Bir davranışın gerçekleştirilmesinin ceza kanunu tarafından cezalandırılmasına karşın bir başka düzenlemenin aynı davranışa cevaz vermesi halinde ilgili davranışı gerçekleştiren kişi, bir suç işlemiş olmayacaktır. Tez çalışmamızın konusunu oluşturan kanunun hükmünü yerine getirme hukuka uygunluk nedeni, Fransız ceza hukuku ile mukayeseli olarak incelenmektedir. Bu hukuka uygunluk nedenine Fransız Ceza Yasası da genel hükümlerinde yer vermektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde kanunun hükmünü yerine getirme hukuka uygunluk nedeninin Fransız ceza hukukundaki yeri, farklı görünümleri ve yönleri ile ele alınmaktadır. İkinci bölümde Fransız ceza hukukunda kanunun hükmünü yerine getirme ile yakın bağlantı içerisindeki ilgilinin rızası ve amirin emri kurumları incelenmektedir. Üçüncü bölümde bu hukuka uygunluk nedeninin hukukumuzdaki yeri değerlendirilmekte ve Fransız hukuku ile mukayesesi yapılmaktadır. Son bölümde ise yine kanunun hükmünü yerine getirme ile çok yakın bir bağlantı içerisinde olan amirin emrini ifa müessesesi Türk hukuku çerçevesinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The unlawfulness of the acts defined in the criminal laws depends on the fact that the acts that conform to the type are also unjust. The existence of a justification fact makes the act legal. In this case, the act is not in conflict with the legal order. Fulfilling the“order of the law”is one of the justification facts regulated in the Turkish penal code. The person who fulfils the orders or provisions of the law is not punished. Although a conduct is punishable under criminal law, if other regulations allow it, the person who performs the relevant conduct will not have committed an offense. The justification fact,“order of the law”, which is the subject of our thesis, is examined in comparative with French criminal law. This justification fact is included in the general provisions of the French Criminal Code. In the first chapter of our study, the justification fact,“order of the law”is examined in French criminal law with its different aspects and sides. In the second chapter, the consent of victim and the command of legitimate authority are studied within the scope of order of the law. In the third chapter, this justification fact in Turkish criminal law system is evaluated with its different aspects and compared with French criminal law. In the last chapter the command of legitimate authority in Turkish criminal law is examined within the scope of order of the law.