Suriyeli girişimcilerin etnik ekonomi oluşturmalarında sosyal sermayenin rolü: İzmir örneği
The role of social capital in Syrian entrepreneurs creating an ethnic economy: The case of Izmir
- Tez No: 669261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN AKYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
2011 yılından bu yana devam eden Suriye iç savaşının küresel anlamda en büyük etkisi göç olmuştur. Suriye'den dünyaya yayılan göç dalgasından en çok etkilenen ülkeler arasında da Türkiye yer almaktadır. Bu araştırma Türkiye'deki Suriyeli girişimcileri ele almak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma,“sosyal sermayenin Suriyeli girişimciler üzerindeki etkileri nelerdir?”sorusuna cevap aramaktadır. Suriyelilerin göç için genellikle tercih ettikleri sınır kentler ve metropol şehirlerden biri olan İzmir'deki Suriyeli girişimcilerle nitel araştırma yöntemlerine dayalı saha araştırması yürütülmüştür. Çalışma ekseninde faaliyet gösteren ve kartopu örneklemi ile ulaşılan 17 Suriyeli girişimci ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Bu kapsamda yapılan alan araştırması sonucunda elde edilen bulgular, İzmir'deki Suriyeli girişimcilerin sahip oldukları sosyal ağ ve bağlantılarını girişimcilik yolunda kullandıkları ve etnik girişimcilik modeli sundukları yönündedir. Etnik girişimciliğin gelişme evresini etkileyen en önemli faktör her bireyin sahip olduğu öznel sosyal sermaye ağına bağlı olarak gelişmesidir. Dolayısıyla Suriyeliler için hayati önem taşıyan sosyal ağların, kendi aralarında kapalı ağlar oluşturmalarına kaynaklık ettiği ve etnik ekonomiyi canlandırdığı da elde edilen bulgular arasındadır. Sonuç olarak sosyal sermayenin Suriyeli girişimcilerin ayakta kalabilmeleri adına pozitif etkileri olduğu bu çalışma gereği anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The biggest impact of the Syrian civil war ongoing since 2011 has been migration globally. From the wave of immigration spreading from Syria to the world, among the most affected countries it is located in Turkey. This research was conducted in order to address Syrian entrepreneurs in Turkey. The study says,“what are the effects of social capital on Syrian entrepreneurs?”looking for an answer to the question. A field study based on qualitative research methods was conducted with Syrian entrepreneurs in İzmir, which is one of the border cities and metropolitan cities preferred by Syrians for immigration. Semi-structured in-depth interviews were conducted with 17 Syrian entrepreneurs, who are active on the axis of the study and were reached with a snowball sample. The findings obtained as a result of the field research conducted in this context are in the direction of that Syrian entrepreneurs in Izmir use their social networks and connections in the way of entrepreneurship and offer an ethnic entrepreneurship model. The most important factor affecting the development phase of ethnic entrepreneurship is that it develops depending on the subjective social capital network each individual has. Therefore, it is also among the findings that social networks, which are vital for Syrians, are a source of closed networks among themselves and stimulate the ethnic economy. As a result, specific to this study it was found meaningful that social capital has positive effects on Syrian entrepreneurs' survival.