Dijital tek pazar stratejisinin AB ekonomik bütünleşmesine muhtemel etkileri
Possible effects of digital single market strategy on EU economic integration
- Tez No: 669262
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL OĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ab Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
“Durmak yok… Avrupa halkları için birlikten başka bir gelecek yoktur”İki dünya savaşının getirdiği yıkımın ardından bir barış projesi olarak başlayan Avrupa bütünleşmesi zaman içerisinde insanların, hizmetlerin, sermayenin ve malların serbest dolaştığı bir iç pazar üzerine kurulu ekonomik ve parasal birlik aşamasına gelmiştir. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan dijital ekonomi kavramı ve bu ekonomik modelin ortaya koyduğu yeni iş modelleri, AB üyesi ülkelerde üretimde verimliliğin arttırılması ve sürdürülebilir büyümenin sağlanarak istihdam oluşturulması konusunda önemli fırsatları beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda Avrupa Birliği 1990'lı yıllarda dijital dönüşümü başlatarak ekonomik bütünleşme sürecini dijital bütünleşmeye dönüştürme çabalarına hız vermiştir. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude-Juncker tarafından başlatılan Dijital Tek Pazar Stratejisi bu çabaların son adımı olmuştur. Bu çalışma ile birlikte AB literatürüne beşinci serbest dolaşan olarak giren“dijital veri”kavramının ve AB'nin dijitalleşme projelerinin son adımı olan Dijital Tek Pazar Stratejisinin AB ekonomik bütünleşmesine katkılarının incelenmesi için hukuki, teorik, tarihsel ve ekonomik bir arka plan oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Continue, continue, there is no future for the people of Europe other than the union”European integration process,which has started as a peace project right after the devastation of the two World Wars, reached the level of economic and monetary union based on an internal market where people, services, capital and goods can move freely. The concept of digital economy which emerged due to the development of communication and information technologies has triggered new business models to be revealed. This models brought significant opportunities to increase productivity in production and to create employment by ensuring sustaibanle growth in EU members. In this context, the European Union accelerated its efforts to transform the economic integration process into digital transformation in the 1990s. The Digital Single Market remarked as the final step of these efforts. This study aims to create a legal, therotoical, historical and economic background to analyse the contributions of the Digital Single market and digital data as as the fifth free-movement.