Bankacılık sektöründe emek süreçlerinde dönüşüm
Transformation of labor processes in the banking sector
  1. Tez No: 669272
  2. Yazar: SERTAÇ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Kapitalist toplumsal formasyonun geçirdiği değişimi anlamaya dönük olarak üretim sürecini merkeze alan analizler aynı zamanda emek sürecinin de zorunlu olarak analizini içermektedir. Bu anlamda emek süreci; kapitalist sistemin anlaşılması noktasında ilk uğrak alan olma özelliği taşımaktadır. Bu tez çalışmasında üretim sürecinde meydana gelen değişmelere paralel olarak bankacılık sektöründeki emek süreçlerinde meydana gelen dönüşümün incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda araştırma kapsamında bankacılık sektöründe çalışanların emek süreçlerinde var olan değişimleri anlama, üretim ilişkileri kapsamında var olan sınıfsal konumları işgal eden emek ve sermaye arasındaki güç ilişkilerini açığa çıkarma, çalışma koşullarında yaşanan farklılaşmaya dayalı olarak denetim, vasıf ve yabancılaşma düzeylerinde gerçekleşen değişimleri ve bu değişimlere karşın gerçekleşen direnişleri ortaya koyma amacıyla Marksist emek süreçleri teorisini de temellendiren eleştirel sosyal bilimler yaklaşımı tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Analyzes centering the production process in order to understand the change that the capitalist social formation has undergone also includes the necessary analysis of the labor process. In this sense, the labor process; It has the characteristic of being the first stop at the point of understanding the capitalist system. In this thesis, it is aimed to examine the transformation in labor processes in the banking sector in parallel with the changes that occur in the production process. Accordingly, within the scope of the research, understanding the changes in the labor processes of those working in the banking sector, revealing the power relations between labor and capital occupying the class positions within the scope of production relations, changes in control, qualification and alienation levels based on the different working conditions and despite these changes. In order to reveal the resistances, the critical social sciences approach, which also grounds the Marxist theory of labor processes, has been preferred.