Adölesan gebelerin doğum hakkında bilgilendirilmesiyle doğum korkusunun değerlendirilmesi
Assessment of birth fear of pregnancy of adolesan with knowledge about birth
  1. Tez No: 669271
  2. Yazar: MELEK IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya sağlık örgütü 10-19 yaşları arasındaki yetişkinliğe geçiş dönemini adölesan dönem olarak tanımlamaktadır. Bu yaşlar arasında meydana gelen gebeliklere adölesan gebelik denir. Adölesan gebelikler beraberinde çeşitli sorunlar ve zorluklar getirmektedir. Çalışmamız adölesan gebelerin doğum hakkında bilgilendirilmesiyle doğum korkusunun değerlendirilmesi amacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evreni; Ocak-Mayıs 2020 tarihleri arasında Tekirdağ'da bir kamu hastanesinin Kadın Doğum Polikliniği ve Doğumhane Birimine başvuran gebe kadınlar oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü belirlemede G*Power 3.1 programı kullanılmış ve 1. Grupta (bilgi alan) 66, 2. Grupta (bilgi almayan) 66 kişi olacak şekilde 132 adölesan gebeden oluşmuştur. Verilerin toplanmasında Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A versiyonu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 26 programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans (ANOVA) testi, t-Testi ve LSD testi kullanılmıştır. Bu çalışmada adölesan gebelerin doğum korkusu düzeylerinin dağılımlarında doğum hakkında bilgi alanların %19,7'sinin düşük, %45,5'inin orta, %34,8'inin yüksek; bilgi almayanların ise %12,2'sinin düşük, %43,9'unun orta ve %43,9'unun yüksek doğum korkusu yaşadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, adölesan gebelerin orta düzeyde doğum korkusu yaşadıkları göz önüne alınırsa, doğum korkusunun azaltılmasına yönelik gerekli bilgilendirme çalışmalarına ağrılık verilmesi gerekmektedir. Çalışmanın sınırlılıkları düşünüldüğünde bu çalışmanın daha geniş bir evrende tekrarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization defines the transition period to adulthood between the ages of 10 and 19 as the adolescent period. Pregnancies between these ages are called adolescent pregnancies. Adolescent pregnancies bring various problems and difficulties. Our study was planned as a comparative identifier in order to inform adolescent pregnant women about birth and evaluate birth fear. The universe of the research; It consists of pregnant women who applied to the Obstetrics Outpatient Clinic and Maternity Unit of a public hospital in Tekirdağ between January-May 2020. In determining the sample size, the G*Power 3.1 program was used and 132 pregnant adolescents were selected, 66 in the first group (receiving information) and 66 in the second group (without information). A version of the Descriptive Information Form and the Wijma Birth Expectation / Experience Scale (W DEQ) were used in collecting the data. SPSS 26 program was used for statistical analysis of the data. One-way variance (ANOVA) test, t test and LSD test were used to evaluate the data. In this study, 19.7% of those who received information about birth in the distribution of the levels of fear of birth of adolescent pregnant women were found to be low, 45.5% were medium; 34.8% is high; 12.2% of those who did not receive information were found to have low birth fear, 43.9% had medium and 43.9% had high fear of birth. In conclusion, if it is taken into consideration that adolescent pregnant women have a moderate fear of birth, the necessary information studies to reduce the fear of birth should be given weight. Considering the limitations of the study, this study should be repeated in a larger universe.